BankalarZiraat Bankası

Ziraat Bankası Kime Ait Devletin mi?

Devlet ödemelerinin, öğrenci burslarının – kredilerinin verildiği bir yer olan Ziraat Bankası vatandaşlar için önemli bir yere sahiptir. İşlerimizin çoğunu bu bankada halledebiliriz. Güvenilir ve kullanış açısından en iyi bankalar arasındadır. Peki, önemli bir banka olan Ziraat Bankası devlet bankası mı yoksa özel banka mı? Bu sorunun cevabı Ziraat bankasının devlet bankası olduğu yönündedir. Ziraat Bankası Türkiye’nin en eski ve en büyük bankası olma unvanını taşıyan bir devlet bankasıdır.

Ziraat Bankasının Kuruluşu

Devlete ait ödemelerinizi yapabileceğiniz ve devletten ödemeler alabileceğiniz bir yerdir. 1863 yılında Osmanlı zamanında temelleri atılmış ve kurulmuş ilk memleket sandığı olma unvanını taşımıştır. Tam olarak kurulması ise 1888 yılında olmuştur. TBMM’nin açılmasıyla merkezi Ankara’ya taşınmış ve kontrolü TBMM’ye geçmiştir. Bu sayede Türkiye Cumhuriyetinin ilk bankası olmuştur. Varlığını sürdürürken ülkenin kalkınması için çalışmış ve bunun için krediler vermiştir.

İlk Banka Ziraat

Şu ana ülkenin her ilinde ve ilçesinde bir şubesini bulmanız mümkündür. Bankanın çok kullanılma sebebi güvenilir olmasındandır. Bunun birinci sebebi elbette devlet bankası olmasıdır. Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk bankası olma unvanını taşıyan Ziraat bankası ilk kurulduğu zamandan beri devlet bankası olmuş ve devlet için çalışmıştır. Yüzlerce şubesi be bankamatiği ile ülkeyi dört bir yandan sarmıştır. Devletin ödediği maaşlar, burslar, krediler bu bana aracılığıyla verilmektedir.

TOKİ Ödemelerinde Ziraat Bankası

Aynı zamanda devlete borcu olanların da ödemlerini yaptığı birinci ödeme noktası olmaktadır. Bu ödemeler TOKİ ödemeleri ya da diğer ödemelerdir. Bu yüzden devlet için önemi büyüktür. GAP gibi projelere krediler vermiş ve yerli sanayiciye yardımları dokunmuştur. Verdiği kredilerle ve hizmetlerle ülkenin büyümesine ve kalkınmasına oldukça fazla yardımı dokunmuştur. Bu yüzden yüz yıldan uzun süredir hizmet veren Ziraat Bankasının daha hizmet edeceği görülmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu