Son Dakika Çiftçi Haberleri

Tarımsal Üretimde Kullanılan Elektriğin KDV’si % 8’e Düşürüldü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sulamada elektrik kullanan çiftçilere kabine toplantısı sonrası KDV indirimi müjdesini verdi. Tarımsal üretim yapan çiftçiler artık daha az ödeyecek.

Yapılan Kabine Toplantısı sonrasında açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarımsal sulamada elektrik kullanan çiftçilerin ödemelerini daha rahat yapabilmeleri adına KDV indirimi müjdesini verdi. Yüzde 18 olan KDV’nin yüzde 8 oranına çekildiğini belirten Erdoğan ayrıca bu yapılan indirimin konutlarda da geçerliği olduğunu açıkladı.

Tarımsal Sulamada Kullanılan Elektrik Faturasında İndirim

Tarımsal üretimin sürdürülebilmesi için artan fiyatlardan şikayetçi olan çiftçilerin talepleri özelikle  sulamada gelen elektrik faturalarının düşürülmesi yönündeydi. Bu anlamda yapılan son kabine toplantısı ile elektrik tarifelerinde yeniden düzenlemeye gidildi. Meskenler ile tarımsal üretimde kullanılan elektrik faturalarında alınan % 18 oranındaki KDV % 8 e indirildi. Bu aşamada 100 lira olan elektrik faturasında yaklaşık 10 liralık indirim söz konusu oldu.

Meskenlerde de İndirim Yapıldı

Elektrik faturalarında indirim sadece KDV oranında olmadı. Aynı zamanda meskenlerde kullanılan elektriğin tarife sınırında da değişiklik yapıldı. Bu anlamda günlük 8 kilowat saate dolayısıyla da aylık 240 kilowat saate yükseltilen tarife sınırı ile faturalarda indirim yapılmış oluyor. Bu tarife sayesinde yapılan indirim de yaklaşık yüzde 14 oranlarına kadar varıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamaları sonrası bir Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli’de bir açıklama yaptı. Twitter hesabından yaptığı açıklamada “ Cumhurbaşkanımızdan üreticilerimize müjde… Tarımsal sulamada kullanılan elektriğin KDV’si yüzde 8’e düşürüldü. Hayırlı olsun” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu