Memurlar

Memurun Sendika İkramiyesindeki Tazminat Üye Sayısını Artırdı

Son Dakika Haberleri – Bilindiği üzere Ağustos ay’ında memurlar ile toplu sözleşme şartlarından birisi sendikalı memurlara verilecek olan tazminatlardı. Burada üç ayda bir sendika sözleşmesi olan kamu çalışanına 400 TL para yatırılacak. Bir çok memur bu paranın hepsinin kendisine yatırıldığını düşünse de bir kısmı sendikalara memurun maaşından kesilecek. Yıl içerisinde toplam 1600 TL memurun cebine girecek.

Memurlara Sendika Tazminatı Ocak Ay’ında Başlıyor

Ağustos ay’ında yetkili sendika ile hükümet arasında imzalanan toplu sözleşmeye istinaden sendikalı memurlara tazminat verileceği açıklandı. Toplu protokol ikramiyesi olarak medyaya yansıyan bu ücret aslında sendikalı olan kişilere üç ayda bir verilecek ve her ay personelin maaşından kesinti yapılacak. Güncel olarak verilen tutar 135 Lira’ydı. Ancak bu son protokol ile bu tutar 400 Liraya çıkarıldı. Böylelikle üç ayda bir alınacağı için memurun cebine bir yıl içerisinde 1600 TL para girecek.

2023 Yılında Toplam 1956 TL

Memurlara sendika tazminatı olarak verilecek olan tutar Ocak ayından itibaren 400 TL, Temmuz 2022 tarihinden itibaren 428 TL, Ocak 2023 tarihinden itibaren 462 ve Temmuz 2023 tarihinden itibaren 489 lira olacak. Türkiye’de güncel olarak yaklaşık 2 milyon sendikalı memur bulunuyor. Sendikası olmayan kişiler bu haktan yararlanamayacak.

Yapılan bu toplu sözleşme ile bir anlamda memurun para alabilmek için sendikaya üye olmasının yolu açılıyor. Fakat yatırılan bu paranın bir kısmının sendikalara her ay aktarıldığı hakkında memurların çoğunun bir bilgisi yok. Güncel olarak 30 ile 45 lira arasında her ay bir kesintiden bahsetmek mümkün. Bu kesinti her altı ayda bir artış gösterecek. En düşük memur maaşından yapılacak olan kesintinin 30 lira olduğunu düşünürseniz yılık 360 TL kesinti uygulanacak. 1600 Lira tazminat alındığında ise memurların cebinde 1240 Lira gibi para kalmış olacak.

1 Milyon Sendikasız Memur Bulunuyor

Verilecek olan tazminat ile sendikalara üye sayısında da artış gözetlendi. Özellikle bu süreçte yaklaşık 1 milyon memurun sendikası bulunmadığı açıklanmıştı. Bu aşamada sendikalara üye olmayan kişiler bu haktan yararlanamayacak. Ayrıca yüzde 1 diliminin altında kalan sendikalar da bu toplu sözleşme ile kapatılıyor. Bu sebeple buradaki memurlarda başka sendikalara üye olmaya başladı. Ocak 15 tarihine kadar bu sayının artacağı düşünülüyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu