KredilerÖzel Haber

Gelir Belgesiz Kredi Almanın Yolu (SGK Kaydı Olmadan)

Türkiye’de düzenli bir işi olmasına, geliri olmasına karşın işverenlerin daha çok kazanma hırsı yüzünden bu gelirlerini belgeleyemiyor olmaları bankacılık ürünü kullanmaların önüne geçebiliyor.  Nitekim SGK kaydı olmadan işçi çalıştırmak yasak olmasına karşın iyi denetimin olmaması, geçici işlerde çalışılıyor olması, sağlıksız çalışma ve hukuksuz çalışma koşulları kişilerin belge almasına da etken hususlardan bir tanesi oluyor. Bu durumda bankadan ihtiyaç kredisi almak isteyen vatandaşlar bu belgeyi ibraz edemediği için bankadan eli boş dönebiliyor. Peki geliri olmasına karşın bunu belgeleyemeyen kişiler bankalardan nasıl kredi alır? SGK Kaydı olmayan kişinin maaş yazısı yoksa bu aşamada banka kredi ürünleri nasıl alınır soruların başında geliyor.

Gelir Belgem Yok Kredi Alabilir miyim?

Beklentiniz belgeniz olmasa dahi kredi alabilmek. Ancak bankalar kişinin gelir belgesi olmadan kredi vermeye çok sıcak bakmazlar. Ancak bir bankada kredi kartınız varsa, uzun süredir kullanıyorsanız banka bu kredi kartınızın geçmişi hatırına size küçük meblağlarda ihtiyaç kredisi verebilir. Ancak yüksek tutarda bir kredi ya da konut kredisi ile taşıt kredisi almak istiyorsanız burada gelir belgesiz kredi almanız söz konusu olmaz. Bankalar kişilerin SGK kaydını teknik olarak sorgulamazlar ancak kişinin çalışıp çalışmadığı, adına aylık bordro düzenlenip düzenlenmediğine bakar. Bu durumda gelir belgesi sizden yazı yada bordro olarak istenir. Bu belgeyi ibraz edememeniz halinde ise sizlere bu talebiniz için olumsuz  cevap verilir.

Okunmalı . Kara Listedekiler Kredi Alabilir mi?

Aslında kredi alımlarında bankalar çalışma süresini sorun olarak görmez. Ancak yinede kişinin en az 6 aylık bir çalışma süresinin olması istenilenlerden. Nitekim bu ay çalışıp, gelir belgesini aldıktan sonra yüksek tutarda krediye başvuran kişilerin kredi notu yüksek olsa bile talebi olumsuz cevaplandırılabilir.

Gelir Belgesi Sadece Maaştan İbaret Değildir

Sizlerin SGK kaydı olmayabilir ya da bir yerde çalışmıyor olabilirsiniz. Bu durumda gelir belgenizi dolayısıyla maaşınız olmadığı için ibraz edemezsiniz. Ancak gelir sadece maaştan ibaret değildir. Burada farklı gelirleriniz söz konusu olabilir. Örneğin kira geliri.  Aylık olarak belli miktarda bir kira geliriniz bulunuyorsa kira kontratı ile aylık almış olduğunuz para miktarına göre belli tutarlarda krediler alımına bankalar onay verebilir. Ya da yüksek tutarda almak istiyorsanız gayrimenkulünüzü ipotek göstererek kredi almanın yolu da bulunuyor.

İpotekli Kredi Almak

Normal banka kredilerinin faizlerine oranla daha yüksek faizle almanıza ve üzerine ipotek konulması ve fiyat ekspertiz raporu alınması gibi masraflar ile daha çok para ödeminize neden olacak olan ipotekli kredi almak nedir diye bir sorunuz olabilir. Bu anlamda üzerinize kayıtlı olan ev, arsa, araba ve tarla gibi taşınmazlarınızın üzerine ipotek koyarak alınan kredi türüdür. Burada da gayrimenkulünüze bir fiyat belirlenir ve bu belirlenen fiyatın üzerinden % 60 oranında kredi tutarı almanın yolu açılabilir. Gayrimenkulün tamamı oranındaki fiyata kredi verilmesi söz konusu değildir. Diğer kredi ürünlerine göre bu kredi alımı sizin daha çok masraf ödemeniz anlamına gelir. Bu krediyi ayrıca kredi yasaklısı konumunda olan kişilerde kullanabildiğinden alternatif bir alım olarak değerlendirilebilir. Ancak üzerine değinerekten açıklamak gerekirse kişinin geliri yoksa, gelir belgesi yoksa ve SGK kaydı yoksa yine de ipotekli kredi alma işlemi o kişiye çok uzak bir türdür.

Kişilerin geliri bulunuyorsa bu gelir miktarına göre kredi tutarı alabilir. Son zamanlarda bankalar kişilere tüm kriterleri taşıyor olması halinde 5 bin lira geliri olan için 100 bin lira krediyi anında kredi imkanlarından faydalanarak veriyorlar. Bu nedenle sizlerde kredi alımınızı kolaylaştırmanız için gerekli adımları atmanız önemli husustur.

Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar Var mı?

Özellikle internet siteleri üzerinden gelir belgesiz kredi başlıklı bir çok reklama ve makaleye rastlayabilirsiniz. Hatta komisyonla kredinizi biz çekelim siz ödeyin ya da adınıza hemen kredi çıkartıyoruz gibi reklamlar ile karşılaşma ihtimalinizde çok yüksek. Fakat banka ve finans kuruluşları kişilerin geliri yoksa, SGK kaydı yoksa kredi vermeye sıcak bakmaz ve vermezler. Görmüş olduğunuz bu reklam ve makaleler yanıltmadan ibarettir ve özelikle internet siteleri ziyaretçi çekmek için cazip başlıklar kullanırlar. Bu gibi reklamlara itibar edilmemesi gerekir.

Tüm hususları göz ardı ederek kısaca açıklamak gerekirse geliri olmayan, gelirini gösteremeyen ve gelir belgesi olmayan kişilere kredi veren banka yoktur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu