Ekonomi

Karta İade İşlemi Hesaba Ne Zaman Yansır?

Karttan ödeme imkanı ile internetten online alışveriş sürekli artış gösteren bir alım türü. Milyonlarca kullanıcıya ulaşan bu kartlar ile limiti dahilinde yapılan harcamalar özellikle ürün iadesi ile birlikte kredi kartına da para iadesi olarak yansıyor. Tüketici hesabına yansıyan bu para ile tekrar alışveriş yapmak isteyebilir. Ya da paranın hesaba geçip geçmediğinin de kontrolünü yapmak isteyebilir. Bu bağlamda sorumuz Karta iade edilen para işlemi hesaba ne zaman yansır oluyor.

Karttan Çekilen Paranın Hesaba İadesi

Kredi kartınız ile yaptığınız ödemenin iptal edilmesi için önünüzde bir çok neden olabilir. Bu sizlerin yasal hakkıdır. Bu iadenin hesabınıza yansıması ise aslında çok uzun sürmeyen bir işlem. Ancak paranızın hesaba geçmesinde geçen süre sizlerin alışveriş yaptığınız firma, şirket ya da internet sitesi içinde önem taşımaktadır. Fiziken yapılan harcamalar sonrası iptaller hesabınıza hemen yansır. Ancak özellikle internetten ve büyük alışveriş sitelerinden yaptığınız iptallerde durum böyle değil. Bazı alış veriş siteleri 24 saat içerisinde bu iadeyi sağlarken bazılarında bu durum 3-4 haftaya çıkabiliyor. Bu durum firmanın yoğunluğu ile herhangi bir karışıklık nedeniyle de oluşabilir. Satıcıya iade edilen ürünün bedeli olan paranız iade süreçlerinin tamamlanmasının ardından bankada yapılacak işlemler ile birlikte hesabınıza yansıması yaklaşık bir hafta 8 iş günü. Bu durum kredi kartları için farklılık gözetebilir. Bankaların kredi kartı ve banka hesabına yansıttıkları paralara ait iş günü olarak rakamlar ise şu şekilde;

Okunmalı : Kredi Kartı Limiti Nasıl Düşürülür?
Kredi Kartına                     Banka Hesabına
Odeabank                        4                                            8
Akbank                            2                                             8
Halkbank                          2                                             8
TEB                                  8                                             8
İng Bank                           8                                             8
Garanti BBVA                     2                                             8
QNB Finansbank                 1                                             8
İş Bankası                          1                                             8
Denizbank                          8                                             8
Vakıfbank                           4                                             8
Yapı Kredi                           2                                             8
Ziraat Bankası                     2                                             8
Okunmalı : Kredi Kartını Ödeyemiyorum Ne Yapmalıyım?

Ödeme Yaptığınız Yer Paranın İadesinde Önemli

Güvenlik ve dolandırılmama adına isim yapmış doğru sitelerden yapılan alışverişler iptaller sonucu hesabınıza para iadesi içinde önemli bir sebep. Bu nedenle alışverişinizin başından ödenmesine, ürününüzün kurye ile tesliminden iptal edilerek geri gönderilmesi ve kartınıza para iadesi yapılması sizin açınızdan önem taşıyan bir unsudur.

Yurt Dışı Alışverişlerine Dikkat

İnternette ürün satan binlerce siteden bahsetmek mümkün. Bu mecrada ürün satışlarının denemi geniş bir alanı kapsadığı için gerçekleştirilemeyebilir. Bu nedenle gerçek kişiler olarak kendi güvenliğimizden birinci derece sorumlu insanlarız. Özellikle yurt dışında uygun fiyatlı olması sebebiyle ürün alımı yapan tüketiciler mevcut. Buralardan alınan ürünlerin iadesi ve buna bağlı olarak karta iade işlemi uzayabilen hatta hesaba hiç yansımayan bir husus olarak karşımıza çıkabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu