EkonomiÖzel Haber

Katar Asgari Ücreti, İşçi Eleman Maaşları Ne Kadar Oldu?

Yurt dışında çalışmak isteyen kişiler yıllık gelirleri ile yurt içi kişi geliri yüksek olan ülkeleri tercih etme yoluna gidiyor. Amaç daha çok para kazanmak. Bu aşamada parasal açıdan çok daha cazip olan ülkelerin başını Katar çekiyor. Burada Asgari ücret ne kadar? Çalışan işçi ve elemanlar ne kadar para kazanır? Şartları ne gibi soruları merak ediyorlar.

Katar’da Aylık Kazanç Ne Kadar?

Katar’da Asgari ücret ne kadar sorusunun cevabı aslında yakın bir gelece kadar yoktu. Nedeni ise burada asgari ücret uygulanmıyor oluşuydu. Fakat son zamanlarda atılan adımlar ile Katarda Asgari ücret belirlendi ve 200 dolar ödenmeye başlanıldı. Bu rakam Ocak ay’ı itibariyle de artışa geçecektir. Ancak ülke parası ile değerlendirildiğinde işçilerin aylık kazançları da 15 bin Katar riyali oluyor. 200 dolar para kazancı için bu ülkesi seçmek çok mantıksız gelebilir. Ancak buradaki belirtilen rakamlar resmi rakamlar ve yapılan ödemeler ise çok daha farklı ve fazla. Türkiye’den buraya işçi götüren firmalar Asgari ücret dışı yaptığı ödemeler sayesinde çok daha para kazandıracak rakamlarda olan 1000 Dolar seviyelerinden başlayan bir maaş ödemesi yapmaktadır. Zaman içerisinde bu rakamı katlayan işçilerde söz konusu olduğundan çalışılacak yer ve gideceğiniz Türk şirketi de önem arz ediyor.

Okunmalı : Pakistan Asgari Ücreti

Ülkemize son zamanlarda yaptığı yatırımlar ile dikkatleri üzerine çeken Katar sağladığı iş imkanları ve kazanılacak para miktarı ile en cazip ülkelerden birisi. Bu nedenle iş başvurusu özellikle internet üzerinden yapılan aramalarda geçiyor. Bunun yanında Katar’a giden kişiler ne kadar para kazanabilir, yaşam şartları nasıl, kira ve gıda masrafları ile harcamalarının ne kadar olacağı önemli hususlar arasında.

Katar İşçi Çalışma Şartları

Türkiye’de ekonomik olarak en iyi şartlarda yaşayabilmek adına çalışarak para kazanmak ve yurda geri dönüş yapmak isteyen kimseler kısa sürede daha çok para kazanma hayali peşinde. Bu nedenle en zengin ülkeleri seçiyorlar ki buralarda kazanılacak paraların da yüksek tutarlarda olması ihtimali bulunuyor. Bu aşamada Katar Asgari ücret ne kadar ya da ne kadar oldu gibi soruları soruyorlar.

Katar’da çalışan işçiler maaşlarını ve ödemelerini Dolar kuru üzerinden yapmaktadır. Bu nedenle de ülkemize göre kazançları da çok daha yüksek olmaktadır. Özellikle inşaat sektöründe işçi alımı yapan bu ülkede ayrıca hizmet, gıda gibi sektörlerde de eleman ihtiyacı bulunuyor. Bu anlamda işçi götüren bir çok Türk şirketi söz konusu. Burada kazanılan tutarlar ile hizmetin konusuna göre işçi arayışı söz konusu. Türkiye’deki çalışma şartlarına göre çok daha avantajlı konumda olan Katar’da maaşlar kadar çalışma saatleri de işçiye avantaj sağlıyor.

Katarda Kira, Gıda Ücretleri Ne Kadar?

Katar dünyanın en zengin ülkesi konumunda. Nitekim ulusal geliri de 129 bin Dolar seviyelerinde. Buna rağmen işçi ve eleman ücretlerinin bu denli düşük olması, iş kazalarının yüksekliği ile ölüm kazalarının üst seviyelerde olması, kira ücretlerinin dolar üzerinden alınıyor olması ve ücretinin 500 dolardan başlıyor olması işçiler için negatif yönleri. Burada işçi götüren şirketleri işçinin kalacak yerini ayarlıyor olması ise avantaj. 1 Ekmeğin 5,5 Riyale satıldığı ülkede 12’li yumurtayı ise 11 Riyale alıyorsunuz.

Katar Asgari ücreti ile işçi ve eleman ücretleri konusunda sizlere aracı olan Türk Şirketleri hakkında ayrıntılı bilgi almak çok önemli husus. Gidiş sonrası burada karşılaşılacak durumlar için hazırlıklı olunmalı diye düşünüyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu