Ekonomi

Kredi kartımı ödeyemiyorum ne yapmalıyım

İhtiyacınız olan hizmet veya ürünleri alırken kredi kartınızı kullandınız, ödeme şartlarınızda veya gelirinizde beklenmedik değişiklikler oldu ve gelen kredi kartı borcumu ödeyemiyorum ne yapmalıyım sorusu aklınıza geliyor. Peki bu durumda neler yapabilirsiniz. Hangi yollarla bu durumu aşabilirsiniz?

Kart Borcu Ödenememe Durumu

Günümüzde kredi kartı almak çok kolaylaştı. Reşit olan ve kredi kartı hizmeti sağlayan kuruluşlara bir geliri olduğunu ispat edebilen her birey rahatlıkla edinebilmektedir. Kredi kartlarının yanlış kullanılması, aylık gelirinden fazla harcama yapılması, hesap yapılmadan bilinçsiz kullanım veya gelirin bir anda düşmesi gibi sebeplerden dolayı pek çok kişi ödemelerini zamanında yapamamaktadır.
Bildiğiniz üzere kredi kartının kullanımından dolayı her ay belli tarihlerde bir ekstre çıkmaktadır. Bu dönem borcunun belirli bir asgari ödeme miktarı bulunmaktadır. Asgari ödeme miktarı o ay ki ödemeniz gereken minimum ödeme tutarıdır. Gelen ekstre tutarının tamamını ödeyemiyorsanız bu asgari ödeme tutarını mutlaka ödemeniz, sadece kalan borcunuza faiz uygulanmasına, kredi kartınızı kullanmaya devam etmenize olanak sağlar. Ayrıca üst üste 3 ay ödenmeyen asgari tutar kartınızın idari takibe girmesine neden olacaktır. Düzenli olarak en azından minimum tutarı ödemeniz sizi bu yasal takipten de kurtaracaktır. Fakat bu kredi kartınızı devamlı kullanmaya devam etmeniz halinde sürekli artacak bir ekstreye neden olacaktır.
Durum böyle olunca öncelikle yaptığınız harcamaları kısıtlama yöntemine gidebilirsiniz. Kredi kartı kullanımını azaltarak, nakit veya bankamatik kartı kullanıp harcamalarınızı kontrol altına alabilirsiniz. Kalan kredi kartı borcunuzu belirli bir ödeme planıya zamana yayarak ileriye yönelik azaltma ve hatta kapatma yöntemine gidebilirsiniz. Sahip olduğunuz ve kullanmadığınız diğer banka hesaplarını ve kredi kartlarını iptal ederek bu hesaplar için verilen aidatlardan kurtulabilirsiniz. Ben bunları zaten düşündüm fakat başka yöntemler üretmem gerekiyor diyorsanız birkaç yöntemden daha bahsedelim.

Kredi kartı taksitlendirme yada yapılandırma

Ödemekte güçlük çektiğiniz kredi kartınızı taksitlendirme yöntemine gidebilirsiniz.  Bankalar müşterilerine bu tarz taleplerinde yardımcı olmaktadırlar. Bankalar belirledikleri bir faiz oranıyla ödeyemediğiniz borcu yeniden yapılandırmaktadır. Bunu da aylık olarak belirli vadelere bölmektedir. Bankanızla görüşerek kredi kartı için borç yapılandırma talebinde bulunarak daha rahat ödeyebileceğiniz miktarlara getirebilirsiniz. Fakat bu konuda da dikkatli olmanız ve ödeyebileceğiniz miktarlara getirmeniz sizin açınızda yararlı olacaktır.

İhtiyaç kredisi kullanarak kredi kartı ödeme

Ödeyemediğiniz kredi kartı için yine bankaların bir hizmeti olan ihtiyaç kredisi çekebilirsiniz ve bunu aynı bankadan yapmak zorunda değilsiniz. En uygun faiz oranlarıyla ihtiyaç kredisi veren bankayı tespit edebilirsiniz. Eğer birden fazla kredi kartı borcunuz biriktiyse, toplam borcunuz kadar parayı ihtiyaç kredisi olarak alabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken bir nokta çekeceğiniz ihtiyaç kredisinin faiz oranının, kredi kartı yapılandırmadan daha düşük olmasıdır. Boşuna fazladan para ödememek için en düşük oranlı kredi çekmeniz sizin için avantaj sağlayacaktır. İhtiyaç kredileri 36 aya kadar alınabildiğinden dolayı aylık ödeyebileceğiniz daha az rakamlara düşürebilirsiniz.
Bunlar gibi farklı yöntemler veya kişisel olarak yapacağınız borç ödeme planlamalarıyla kredi kartı borcunuzu zaman içinde düşürebilir hatta tamamen kapatabilirsiniz. Fakat aynı duruma düşmemek için kredi kartı kullanımında dikkatli olmalısınız. Kartınızın limitini azaltarak daha kontrollü şekle getirebilirsiniz. Bununla ilgili kredi kartı limiti düşürme başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz. Unutmayın, kredi kartı borcunuzu 90 gün içinde ödemezseniz  yasal takip başlar. Bunun için mutlaka asgari ödeme tutarını bankanıza yatırmalısınız. Aksi halde avukatların yürüttüğü yasal takip başlatılabilir, Merkez Bankası kara listesine girebilir ve bu iş icra takibine dahi uzanabilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu