Kredi Kartı

Kredi Kartı Borcumun Asgarisini Ödersem Kredi Notum Düşer mi?

Belki bir çok kesimin aklına gelmez ama sürekli bankalardan kredi alan kişilerin sorguladığı bir husustur kart borcunun sürekli asgari tutarının ödenmesi kredi notunu düşürüp düşürmediği. Sebebi de notun düşmesi ile kredi alamama korkusu diyebiliriz.

Kartın Asgarisini Ödemenin Artıları Bulunuyor

Aylık düzenli olarak hesabınız kesildikten sonra ödenmesi gereken tutarlar sizin yaptığınız harcamalar ile artmış olabilir. Bu durumda ödeyeceğiniz tutarda artar. Nitekim gelirden fazla ödeme yapılması gerektiğinde kişi de asgari tutarı ödemekle yetiniyor. Bu aşamadan sonra her ay asgari tutarı ödemek zorunda kalıyor. Sebebi de kart borcunun kapatılamaması aksine zamanla daha çok artış göstermesi diyebiliriz.

Tamamen dijital bir ortama dönüşen kredi kartı ve pazarı bizlerin en iyi ödeme aracımız. Buradaki sizin ödeme performansınıza bakan bankalarda size güvenip güvenemeyeceği konusunda bir karar veriyor. Bu ödemeler neticesinde size verilen notlar ise bankalardan olumlu cevap almanıza en büyük etken. Bu etkenin bozulmaması ve iyi kalması için de borçlarınız ödemekle yükümlüsünüz.

Borcun Kalan Kısmına Faiz Ödemesi Yapıyorsunuz

Kredi kartınızın borcunun sürekli asgarisini ödemek size sadece faiz ödeme yükümlülüğü verir. Yani ödeyemediğiniz her tutar için fazladan para ödemesi yaparsınız. Bu gibi durumlarda sorulan asgari tutar ile not düşüklüğü  hususu oluşmaz. Aksine bankalar bu tür müşterilerini daha çok sever. Nedeni de kişi sürekli borçlu kalır ve bankada faizle kazanır. Yani hiçbir şekilde kredi kartınızın sadece asgari tutarını ve yukarısını ödemeniz sizin notunuzu düşürmek aksine yükseltir. Kredi notu nasıl hesaplanır sorusu ile muhtemel skorunuzu öğrenebilirsiniz.

Not düşüklüğü yaşamanızın sebepleri elbette var. Örneğin kart borcunuzun asgarisi yerine bu tutarın aşağısını ödemek sizin notunuzun aşağılara inmesine neden oluyor. Hatta birkaç ay ödenmemesi halinde BDDK kuralları gereği daha ağır yaptırımlarla karşı karşıya kalıyorsunuz. Örneğin nakit çekime kapatılıyor ya da zamanla kartınız kullanımlara kapatılıyor. Bu gibi hususların meydana gelmemesi için son ödeme gününde asgari tutarınızı ödemek zorunda kalıyorsunuz.

Kredi Borcu İle Kapatma ve Yapılandırma

Kişi kendi muhasebesi ile mevcut borcunu ödeyemez haline geldiğinde tedbir amaçlı olarak elindeki parayla en azından asgari tutarını ödeyerek harcamalarını bu karttan yapmak istiyor. Bu süreç her ay yanı şekilde geliştiği için silsile yoluyla devam ediyor. Bu hususun ortadan kalkması için borcun tamamen ödenmesi ve kart borcu yapılmaması gerekir. Fakat kişi borcunu ödeyemediği için bankalardan kredi talebinde bulunuyor. Bu durumsa bir süre tüketicinin nefes almasını sağlıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu