Yaşam

Enerjinizi Yüksek Tutmanın 9 Farklı Yolu (Kendinizi Dinç Hissedeceksiniz)

Özellikle pandemi süreci sonrası toplumda bir enerji düşüklüğü söz konusu. Bu düşüklük rahatsızlıklar başta olmak üzere psikolojik nedenlerden kaynaklanabiliyor. Kendinizi uyuşuk ve yorgun hissediyorsanız, uyanık kalmakta zorlanıyorsanız sizlere enerjinizi yüksek tutmak için farklı yollardan bahsedeceğim.

Gün sonunda genel olarak kendimizi yorgun ve yıpranmış hissediyoruz. Bu yorgunluğu azaltmak ve enerjimizi de üst seviyelere çıkarmak için birkaç alternatif yolumuz olduğunu bilmeliyiz. Atacağımız sağlıklı eylemler neticesinde bizde artık daha güçlü, daha enerjik ve mutlu olacağız.

Daha Fazla Uyku

Bizler hayatımızda en çok ihtiyaç duyduğumuz etkinliklerden uzak kalarak kendimizi cezalandırıyoruz. Bunlardan birisi de az uyku uyumak. Uykusuz kalmak başlı başına insanların enerjisini alır ve gün boyu uyuklama yoluna gider. Bu nedenle ihtiyacınız olan en az günlük 7 saat uyku sizleri dinç tutacaktır. Uyku uyumakta zorluk çekiyorsanız bir köpük banyosu yapın, kitap okuyun ve rahatlatıcı müzik dinleyin. Sizlere faydası olacaktır.

Stresten Uzak Durun

İnsanların en çok hasta eden durumlardan birisi strestir. Stresleri oluşturan bir çok etmen söz konusu olur. Kendinizi ne kadar endişeli, bunalmış ve stresli hissederseniz o kadar kötü olursunuz. Fiziksel ve zihinsel sağlık kişiye zarar verir ve yorgunluklara sebep olur. Bununla birlikte, kendinizi çok stresli hissediyorsanız ve endişeniz şiddetliyse, ek destek için bir akıl sağlığı uzmanıyla konuşmanın faydalı olabileceğini unutmamak önemlidir.

Daha fazla hareket edin

Düzenli egzersiz , kalp hastalığı, tip 2 diyabet ve obezite dahil olmak üzere kronik hastalık riskinizi azaltmak için önemlidir. Dahası, bazı araştırmalar rutininize daha fazla fiziksel aktivite eklemenin yorgunlukla savaşabileceğini ve enerji seviyenizi artırabileceğini öne sürüyor. Küçük bir araştırmaya göre, 6 hafta boyunca haftada 3 kez düşük yoğunluklu koşu programına katılan üniversite öğrencileri, bir kontrol grubuna kıyasla yorgunluk ve uyku kalitesinde önemli gelişmeler yaşadılar. İşle ilgili yorgunluk düzeyi yüksek olan çalışanlarda yapılan bir başka araştırma, 6 haftalık bir egzersiz programına katılmanın aşağıdaki faktörleri iyileştirdiğini gösterdi.

  • mental yorgunluk
  • genel yorgunluk
  • uyku kalitesi
  • bilişsel işlev
  • iş yeteneği

Egzersizi gününüze dahil etmek için masanızdan uzaklaşmayı ve öğle tatilinde yürüyüşe çıkmayı, asansör yerine merdivenleri kullanmayı veya araba kullanmak yerine işe ya da okula yürüyerek gitmeyi deneyin.

Sigara içiyorsanız bırakmayı düşünün

Sigara içmek birçok sağlık yönünü olumsuz etkileyebilir ve çok sayıda kronik durum riskini artırabilir. Üstelik dumandaki toksinler ve katran, ciğerlerinizin verimini düşürür. Zamanla bu, vücudunuzda taşınan oksijen miktarını azaltarak kendinizi yorgun hissetmenize neden olabilir .

Düzenli olarak sigara içiyorsanız, sigarayı bırakmak , artan enerji seviyeleri de dahil olmak üzere birçok sağlık yararı ile ilişkilendirilebilir. Bazı insanlar sigarayı sakız, bant veya pastiller gibi nikotin yerine koymayı yararlı buluyor. Ancak, bırakmaya karar verdiğinizde, aile doktoru gibi bir sağlık uzmanına başvurmanız en iyisidir. Size en uygun destek hizmetlerine yönlendirebilirler.

Alkolü sınırlayın

Birçok insan yanlışlıkla alkollü bir içecek (veya “gece içkisi”) içmenin daha hızlı uykuya dalmanın etkili bir yolu olabileceğine inanır. Ancak yatmadan önce düzenli olarak alkol almak uyku kalitenizi düşürebilir. Alkol ayrıca idrar söktürücü olarak da işlev görebilir, yani idrar üretimini arttırır. Bu nedenle, yatmadan hemen önce birkaç içki içerseniz, gece yarısı uyanmanıza neden olarak uykunuzu bölebilir. Alkol alımınızı sınırlamakta zorlanıyorsanız veya ek destek istiyorsanız, daha fazla rehberlik için bir sağlık uzmanına başvurmayı düşünün. Bu makale ayrıca ayrıntılı ipuçları ve kaynaklar sağlar.

Besleyici bir diyet yapın

Kendinizi sürekli yorgun, halsiz ve enerjiniz düşük hissediyorsanız , yeme alışkanlıklarınızı değiştirmek faydalı olabilir. Çok yönlü bir diyet uygulamak, yalnızca çeşitli kronik rahatsızlık riskinizi azaltmakla kalmaz, aynı zamanda enerji seviyenizi de önemli ölçüde etkiler Bütün, besleyici gıdaları seçmek, vücudunuza en iyi şekilde çalışması için ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri sağlayabilir. Öte yandan, şeker ve yağ oranı yüksek işlenmiş gıdaları çok fazla tüketmek hem enerji seviyenizi hem de genel sağlığınızı olumsuz etkileyebilir.

Ek olarak, bazı araştırmalar öğün atlamanın yorgunluk, kaygı ve dikkat eksikliği ile bağlantılı olabileceğini gösteriyor (28Güvenilir Kaynak, 29Güvenilir Kaynak, 30 ).

 İlave şekeri sınırlayın

Yorgun hissettiğinizde, tatlı, şekerli bir atıştırmalığa ulaşmak kolay olabilir. Bununla birlikte, şeker size kısa süreli bir enerji artışı sağlasa da, aynı zamanda çok çabuk tükenir ve sizi eskisinden daha yorgun hissetmenize neden olabilir. Bunun nedeni, yüksek şekerli yiyeceklerin kan şekeri seviyelerinde keskin bir artışa neden olması ve ardından vücut, şekeri kan dolaşımından hücrelere taşımak için büyük miktarda insülin saldığı için bir organlarınızda bir çatışma yaşatır.

Su İçin

Su içmek sağlıktır. Yeterli su içmek , sağlığın çeşitli yönleri için inanılmaz derecede önemlidir. Özellikle de hidrasyonun beyin fonksiyonunuz, ruh haliniz, enerji seviyeleriniz ve daha fazlası üzerinde büyük etkisi olabilir. Örneğin, küçük bir çalışma, akut dehidrasyonun sporcularda yorgunluk ve bozulmuş kas performansı algısını önemli ölçüde artırdığını buldu.

İnsanlarla bağlantı kurun

Sosyal bağlantılar, sağlığı korumak için inanılmaz derecede önemlidir. Aslında, sosyal izolasyon, özellikle yaşlandıkça düşük ruh hali ve yorgunluğa neden olabilir. Hatta bazı araştırmalar, daha güçlü sosyal desteğe sahip olmanın, yaşlandıkça fiziksel ve zihinsel sağlıktaki gelişmelerle ilişkilendirilebileceğini bile gösteriyor . Yorgun ve moraliniz bozuksa, arkadaşlarınızla sosyalleşmeyi, bir kulübe veya sınıfa katılmayı, gönüllü olmayı veya sizi dışarı çıkaracak yeni bir hobi bulmayı denemek faydalı olabilir.

Son Olarak

Birçok insan kendini yorgun hisseder ve gün boyunca en iyi şekilde çalışmak için gereken enerjiden yoksundur. Bununla birlikte, yeterince su içmek, dengeli beslenmek, yeterince uyumak ve egzersiz yapmak ve sosyal olmak hem enerji seviyenize hem de genel sağlığınıza fayda sağlayabilir.

Yorgun hissediyorsanız, enerji seviyenizi artırmak ve kendinizi en iyi şekilde hissetmenize yardımcı olmak için hangi sağlıklı değişiklikleri yapabileceğinizi görmek için yaşam tarzınıza bir göz atmaya değer.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu