GündemMemurlarÖzel HaberYaşam

Sınavsız KPSS Memur Alımı Yeni İlanlar

Yıl içerisinde kamuya görevlendirilmek üzere binlerce memur alımı planlaması mevcut. Bu planlamada ise virüs salgını nedeniyle daha çok ihtiyaç duyulan sağlık ve her zamanki gibi eğitim alanlarına personel alımları söz konusu. Öncelik olarak sağlık personeli alımlarına olanak verildi ki bu aşamada sağlık personelinin istifa etmesinin de önü güncel olarak kapalı. Kamuya memur alımları KPSS şartları ile alım yapılıyor. Elbette 657 Sayılı DMK’ya görev sınavsız memur alımı da söz konusu. Bu anlamda Kamu kurum kuruluşları, belediyeler ile PTT’ye memur alımları da zaman zaman gerçekleştiriliyor.

Güncel Kamuya KPSS ve KPSS olmadan Personel Alım İlanları

Her ne kadar haber ve blog mantığıyla internet sitelerinde ilanlar hakkında bilgiler veriliyor olsa da; memur ve işçi olmak isteyen adayların sürekli kontrol etmeleri gerektiği yer işkur internet sitesidir. Burada güncel olarak kamu memur alım ilanlarını görebiliyorsunuz. Bu anlamda güncel sınavsız ve sınavlı memur alımı ilanları şu şekilde;

 • Batman Beşiri Belediyesi Memur Alımı 31.5.2021
 • Bursa Osmangazi Belediyesi Zabıta Memuru ve Memur alımı 14.06.2021
 • İstanbul Beykoz Belediyesi Zabıta Alımı 28.05.2021
 • İstanbul Büyükşehir Belediyesi itfaiye eri alımı 01.06.2021
 • Kültür Turizm Bakanlığı Sözleşmeli Bilişim Personeli sınavlı alımı 31.05.2021
 • İstanbul Gaziosmanpaşa Belediye Zabıta Alımı 04.06.2021
 • Kayseri Melikgazi Belediyesi Zabıta Alımı 10.06.201
 • Büyükşehir İstanbul Belediyesi Zabıta Alımı 27.06.2021
 • Sivas Gürçayır Belediyesi Memur Alımı 23.06.2021
 • SGK sosyal güvenlik denetmen yardımcılığı giriş sınavlı 04.06.2021
 • Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi zabıta ve itfaiye eri alamı 18.06.2021
 • Dışişleri Bakanlığı, Türk Akreditasyon Kurumu sözleşmeli bilişim personeli sınavlı 14.6.2021
 • İçişleri Bakanlığı Kaymakam Adaylığı sınav ilanı 2.6.2021
 • Kültür Turizm Bakanlığı Kapadokya Alan Başkanlığı personel alım ilanı 04.06.2021
 • İller Bankası AŞ Sözleşmeli Personel Giriş Sınavı 11.06.2021
 • Kültür ve Turizm Bakanlığı yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı sözleşmeli bilişim personel alımı sınavlı 08.06.2021

Sözleşmeli Personel Alımları

Güncel olarak kamuya ve üniversitelere sözleşmeli personel alımında bazıları şu şekilde;

 • Manisa Celal Bayar Üniversitesi 31 Sözleşmeli Personel
 • İnönü Üniversitesi 95 Sözleşmeli perosnel
 • Gaziantep Üniversitesi 102 sözleşmeli personel
 • Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi 13 Sözleşmeli
 • İzmir Katip çelebi Üniversitesi 3 Sözleşmeli
 • Kültür ve Turizm Bakanlığı 10 Sözleşmeli personel alımı.

Memur Alım İlanları Sitesi

Sınavlı ve sınavsız memur alımı için internetten takip edebileceğiniz tek adres aslında bunlar değil. https://kamuilan.ailevecalisma.gov.tr/ adresinden güncel olarak alımlara ait tüm ilanlara ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Türkiye’de personel alımı yapılmasından önce tüm ilanlar bu mecrada yapılıyor. Daha sonra da sınav söz konusu ve diğer şartlarda aşamalar ile personel alımı yapılıyor.

 • Kamu ilan sayfasında 657 DMK ya göre personel alımında Memur, Sözleşmeli Personelleri oluşturan kariyer sözleşmeli, 4-B sözleşmeli KİT sözleşmeli ve kurumlsal sözleşmeli personel alımlarına filtreleme yaparak ulaşıyorsunuz. Ayrıca Akademik olarak öğretim üyesi alacak üniversite ilanları da burada bulunanlardan.
 • İşçi alımı için tüm ayrıntılara yer veren bu site sayesinde devlet en ufak bir ayrıntıyı da kaçırmıyor. Sürekli başta olmak üzere, geçici, engelli işçi ya da eski hükümlü işçi alımları için ilanlara da buradan ulaşıyorsunuz ki tam size göre olan bir alımı yakalayabilirsiniz.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Sosyal Güvenlik Denetmen Yardımcısı Alıyor
 • Beklediğiniz gibi sınavsız bir husus olmasa da; SGK bünyesinde çalıştırmak üzere 50 sosyal güvenlik denetmen yardımcısı alacak. Alım için 2019 ile 2020 yılında KPSS girenler sözlü sınava katılabilecek. Aranan şartlarda 657 DMK 48 nci maddede yazılı şartların taşınması, görevi yapmasına engel bir durumunun olmaması, sınav tarihi itibariyle 35 yaşını doldurmamış olmak gibi hususlar bulunuyor. Bu anlamda ayrıntılı başvuru şartları ve diğer hususlara buradan ulaşabilirsiniz.

Yaşam içerisinde salgın bir çok sektörü yakından etkiledi ve binlerce kişinin işsiz kaldığı gerçek. Devletin attığı adımlar ile bu aşamada işten çıkarmaların önüne geçilse de işsiz kalan sayısı da az değil. Nitekim kayıtsız çalışan kişiler özellikle yakından etkilendi. Bu nedenle de İŞKUR iş ihtiyacı kayıtları her zamankinden daha çok yapıldı.

Kamuya Memur Alımı KPSS Sınav Şartı

Bilindiği gibi kamuya hizmetli, memur, zabıta gibi alımların önünde KPSS na girmek zorunlu. Bu sınavdan alım yapılacak kuruma göre puan sıralamasıyla personel alımı gerçekleştiriliyor. Her ne kadar İŞKUR aracılığıyla iş gücü kazanımı sağlansa da bu kamu kuruluşları için geçerli değil. İşçi alımları için KPSS şartı yok. Burada İşkur kaydı olsun veya olmasın bazı belediyelerin taşeron diye tabir edilen şirketlere işçi aldıklarını biliyoruz. Burada sınavsız alımlar söz konusu.

Zabıt Katipliği İçin Şartlar Değişiyor

Adalet Bakanlığına zabıt katibi almak için sadece sınava girmek te yetmiyor. Burada kişi ayrıca 10 parmak klavye ile sınava dahil oluyor ve belli sürelerde belli kelime sayısı kadar yazma şartı arananlardan. Nitekim zabıt tutulurken hızlı yazmak doğru yazmak önemli husus.

KPSS Sınavında Puan Almak Yetmiyor

KPSS den alınan 50,60,70 puan bile kamuya memur olarak atanmaya yetmeyebilir. En yüksek not alanlar sırasıyla yerleştilereceği için memur olmak isteyenler daha çok puan almalı ve başvuranlar arasında da en yüksek puana sahip olması gerekiyor. Ancak KPSS dışında işçi olarak başvuru yapmak istediğiniz yerlerin başında Belediye Başkanlıkları geçiyor. Her ne kadar sezonluk işçi alımları da olsa Orman Müdürlüğü, Devlet Su İşleri Müdürlüğü, Göç İdareleri sizlerin radarınızda olabilir. Yani tam süreli olmasa da ihtiyacınızı kısa sürelerde karşılamak için alternatif olarak değerlendirilebilir.

Gün geçtikte kamuya memur olarak atanmak isteyen sayısı artış gösteriyor. Bu anlamda alınan eğitimler, sertifikalar, diplomalar yeterli değil. Bu aşamadan sonra KPSS ye girmek başarılı olmakta başlı başına memur olmaya yetmiyor. Bunun dışında ayrıca sözlü sınava tabi tutuluyorsunuz. Ancak 657 Sayılı DMK’ya göre sınavsız, sözlü sınavsız memur olarak atanabilmeniz için istinai kadrolar vardır. Bunlar için Belediye Başkanı gibi bir ünvana sahip kişinin özel kalem’inde başlamanız ve daha sonra sınavsız olarak memur olabilmenizdir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu