GündemYaşam

Acil Para (Lazım) İhtiyacı Nasıl Karşılanır?

Her geçen gün biraz daha ihtiyaç duyduğumuz, çağımızın hastalığı haline gelen acil para ihtiyacı bizlerin en büyük sorunu haline geliyor. Attığımız her adım, yokladığımız her adres bizi boşa çıkarıyor ki… Nereden para bulurum?  Kim bana para verir? Verirler mi? Her şeyin yolunda gittiği bir zamanda her şeyin tepe taklak olması, hacizler, icralar… Bizleri, en çokta yakınlarımızı düşünmemiz elimizi kolumuzu bağlar. Miktarı ne olursa olsun, para ihtiyacı karşılanamayacak bir durum değil.

Yaşayan gerçek bireyler olarak bizlere para neden ihtiyaç olur?  Bunun için binlerce cevap verebiliriz. Yakınımız düğünü, tamiratlar, ev araba alımları, tatile gitmeler, küçük bir telefon alımı için bile en kısa zamanda para ihtiyacını karşılayacağımız yol bankalardır. Bu tür alımlar için elbette ama karşımıza çıkan sürprizler, acil sağlık harcamaları gibi bizleri önemli bir sınavdan geçirecek olan B planı hatta C, D planlarının olması gerekiyor. Banka ve finans kuruluşları mı? Elbette ilk tercih edeceğimiz başvuru yapacağımız kanallar bunlar. Ancak gerçekten ihtiyacın oluşmasında ve ödenemediği durumlarda muhtemelen banka kredi yasaklısı konumuna gelmiş olabilirsiniz. Bu durumda ise bankalarda sizlere arkasını dönecektir ve ihtiyacınızı karşılayamaz haline geleceksiniz.

Acil Para ihtiyacı için sizlerin kişisel beklentileriniz olmayabilir. İşletme kuracaksınızdır, borcunuzu ödeyeceksinizdir. Bir yakınınız için sağlık gideri yapacaksınızdır. Bu tür durumlarda şartları taşıyor olmanız halinde banka kredileri sizlere ilaç gibi gelebilir. Sonuçta bankalardan ticari, bireysel kredi alabildiğiniz gibi ek hesap, kredi kartı gibi bizlerin maddi ihtiyaçlarını karşılayacak finansal destekler alabilirsiniz. Ama hepsi bir yere kadar elbette.

Acil Para Bulabileceğini Yerler, Kişiler

Dünyada en hızlı para yöntemi sizlere çok değer veren kişilere açacağınız bir telefon ile beş dakikada hesabınıza yatan ile olabilir. Bir çoğumuzun böyle yakın dostları vardır. Talep edersiniz, hesabınıza yatar ve kullanmaya başlarsınız. Buraya kadar her şey çok güzel ve çok doğru. Aslında para bulabilmek için karşımızda yüzlerce yol vardır. Sizin bilmedikleriniz yada bizim bilemediğimiz. Sonuçta hedef elde etmek. Bu anlamda para bulabileceğiniz hususlarda kısaca kalem kalem yazmak gerekirse;

 • Senetle kredi para veren yerler. Bu konuya geleceğiz. Hiçbir şekilde tavsiye etmiyorum.
 • Banka dışında borç para veren yerler.
 • Kredi Kartını Nakite Çevirme Yöntemleri
 • Senetle altın Almak ve satış.
 • Kredi kartıyla Altın Alımı ve Satışını Yapmak.
 • Tefecileri bulmak. Senetle kredi ile benzer özellikler taşıyor.
 • Kredi alamayanlar için kredi alımında aracı kurumlar, komisyoncular.
 • Biz çekelim siz ödeyin kredileri.
 • Kredili Mevduat Hesapları
 • İl İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ( Yardım Başvurusu Neden reddedilir?
 • Belediye Yardım Vakıfları
 • Sivil Toplum Kuruluşları

Bu alternatifleri sizlere kısaca yazmış olsam da, benim kabullenemediğim ancak karşımıza çıkan bir çok husus var. Elbette sizler ihtiyacınız olan paranın karşılanabilmesi için birden çok alternatifinizi denemiş olabilirsiniz. Ancak akla gelmeyen, gelemeyen bir çok husus ta olabilir. Ben bildiklerimi yazacağım. Eğer sizlerde bu yazılarımı okuyorsanız benim bilmediklerimi aşağıdaki yorumlar bölümüne yazmanız halinde benim dışında başka okuyucularımın da bundan faydalanacağını bilmemiz gerekir. Bu durumda şimdiden herkese teşekkürler…

Senetle Kredi Veren Yerler

Senet. Bir kırtasiyeden alacağınız küçük bir kağıt parçası olarak görünse de; altında milyonları, binleri barındıran bir değere sahip olabiliyor. Geçmiş yıllarda taksitli satışların başrolü olan senetler günümüzde kredi kartları ile kendisinin popüleritesini bitirse de halen kullanılıyor. Borçlanma ile tahsil edilmesinde en büyük resmi dayanak halindeki senetler imza karşılığı borçlanma yoluna giden en yakın sözleşmeler. Burada borçlanmanın diğer bir tarafı da faiz karşılığı borç paralar almaktır. Senet karşılığı para alım işlemi belli miktar fazladan para ödemesi ile sonlanır. Tabi ödeyebilirseniz. Zaten ödeyemezseniz karşınızda çok daha büyük problemler çıkabilir.

Neden tavsiye etmediğim hususlarına gelince, o kadar çok ki. Senetle para işlemi bankanın uyguladığı faiz tutarlarının çok üstünde olduğu gibi vadeleri de kısadır. Burada bankadan aldığınız paralar için elinizde tuttuğunuz haklarınızı tutamaz göremezsiniz. Aldığınız para için muhtemelen boş senete imza atarsınız ve ödeyemediğiniz her durumda alacaklı borç tutarını biraz daha artırır. Burada tüm koşullar borç veren tarafından sağlanır ve sizin hakkınızı arayacak bir dayanağınız olmaz. Yasal olarak ta yasaklanmış olan senetle para, senetle borç para işlemleri bu nedenle el altından, kapalı kapılar arkasından yapılan bir işlem.

Senetle Para Almanın Sonuçları

Senetle para alımı nedeniyle geçmişte bir çok aile karanlığın en son demini en büyük acılarla yaşadı. Halen bu tür hususlarda mağduriyetler söz konusu. Resmi olarak vergi levhası olmayan, reklamı ve ilanı bulunmayan senetle para veren yerler bizlere bilemediğimiz kadar yakın olabilir. Bir çok emlakçı, kuyumcu, beyaz eşya dükkânları, müteahhitler, eczacılar çevresine senet karşılığı para veren işyerleri olabilir. Bunların ilanını göremezsiniz, tabelaların da ya da camlarında borç para verdikleri yazmaz. Bu tür yerler kulaktan kulağa yayılan fısıltı haberleri ile kendilerine kurban bulur.

Senetli Borçlarda Senedin Üzerine Rakam Yazılmıyor

Senete atacağınız imza sizleri ileriki dönemde çok mağdur edebilir. Burada imza atarken dikkat ettiniz mi bilmiyorum senedin üzerine bir parasal rakam yazılmamaktadır. Siz aldığınız parayı kısa sürede ödemek zorunda kalırken iki katını ödemek zorunda kalabilirsiniz. Burada size telaffuz edilen rakam ödenmediği zaman borcunuz da artar. Bunun için boş senede imza atılır. Tahsil için haciz ve icra işlemi uygulanacaksa aldığınız rakamın belki 10 katı senede yazılır bu şekilde haciz ve icra işlemleri başlatılır. Sonuç ise önüne geçilemez bir kendi adınıza facia olacaktır. Bu nedenle senetle para almak isteyenlere karşı çıkıyorum.

Almış olduğunuz borçlarda bankalar için BDDK ve Tüketici Kanunu sizlerin haklarını sağlar. Bu manada yasal olarak karşılığı olmayan senet ile para almak işleminin yasalar karşısında bir dayanağı yoktur. Sizi koruyamaz, sizi savunamaz. Hakkınızı arayamazsınız. Bunun içindir ki acil para ihtiyacı halinde karşılama yoluna senetle gitmemeniz doğrultusunda uyarı yapmamız gerekiyor.

Senetle Kredi Reklamları

Henüz adresini adını, sanını bilmediğiniz birisi yada firmalardan senetle para arayışındaysanız doğal olarak internettesiniz demektir. Bu anlamda yasal olmasa da senetle kredi başvurusu reklamları ile karşı karşıya kalıyoruz. Yasak olmasına karşın alınan bu reklamlar maalesef takip edilemiyor. Bankalardan ihtiyacını karşılayamayan kişiler için bir fırsat olarak görülse de beklentilerin karşılanamayacağı kanısındayım. Kişi para ihtiyacını bankadan karşılayamıyorsa bu kişinin kredi notu, gelirlerinde problem olduğu gibi aynı zamanda kredi yasaklısı olduğu anlamına gelecektir. Düşünsenize, bankanın para vermediği kişilere bu tür yerler para verdiğini söylüyor, belirtiyor, taahhütte bulunuyor. Ne kadar doğru olabilir.

Parayı Veren Senetle Kredi Borç Paranın Kurallarını Koyuyor

Kredi alımında alacağınız tutar, vadesi, ödeyeceğiniz taksit, faiz oranı, masraflar hepsi nettir ve açıktır. Bu aşamada senetle para alımında bu hususlarda ayrıntıya ulaşamazsınız. Parayı veren kişiler sonradan oyuna yeni kurallar ekleyebilir, mağduriyetinizi artırabilir, içinden çıkılamayacak durumlara getirebilir. Altından kalkamayacağınız bir borca girmek neden? Madem altından kalkabiliyorsunuz bankalara olan borçlarınıza neden sadık olmadınız? Bu sorunun cevabı da önemli. Banka ve diğer borçları ile kredi notu gibi hususlarda destek alabileceğiniz kurum, kuruluş ve firmalar bulunuyor. Bu tür yerlerden danışmanlık hizmeti almak sizlerin açısından da doğru olabilir.

Senetle Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bu tür para veren yerlerin tabelasının olmadığını belirtmiştim. Onun için kulaktan dolma, fısıltı gazetesi ile hareket eden bir çok kesimden bahsetmeliyim. Buralara ulaşsanız dahi parayı verecek kişiye kendinizin parayı ödeyeceğinize dair bir güvenceniz olması gerekiyor. Bu anlamda bu tür yerler küçük meblağlarda para verseler bile taşıtlarınıza, evinizi, arsa tarla gibi taşınmazlarınız için rehin talep eder. Bu borçlar sayesinde sizin elinizdeki taşınmazı çok daha uygun fiyata almış olabilir. İnternet reklamlarında belirtildiği gibi senetle kredi kelimeleri ile aradığınız bulduğunuz firmalar bankalardan bahseder. Siz hiç duydunuz mu senet karşılığı kredi veren banka. Burada önemli bir tutarsızlık bulunuyor. Hani deniyor ki senetle kredi bankalardan alırken strateji, plan falan. Bunlar için danışmanımızdan destek alabilirsiniz diyorsa sözlü olarak sizleri farklı bir tarafa çekecekler, senetle sizlere komisyon karşılığı para belki verecekler. Bence tamamen müşteri bulmak için taktik anlayışı. Asla bu tür kişilere ulaşmayın, aramayın. Peşin Komisyon mu istediler. Asla vermeyin. 2014 yılında Tüketici Kanunu çıkarıldı. Burada bankalar ile tüketiciler arasındaki bağ, haklar, alınacak masraflar ve diğer hususlarda bir şeffaflık oluştu. Aldığınız krediden 14 gün içinde cayma hakkı çıktı. Bu yasada ya da başka mevzuatların hangisinde senetle kredi verme ayrıntısı bulunuyor, sizlerin hakkı bulunuyor mu. Lütfen sizden rica ediyorum bu tür tabiri caizse yamyamlardan uzak durun.

İlk Başvuru Banka Olmalı

Kredi alımlarında zaman kaybı, gecikme gibi bir durum söz konusu değildir. Elbette burada sizin bankalara karşı borcunuza sadık olup olmadığınız, borçlarınızı ödemek için bakış açınız önemli fakat sizlerin kredi notu iyiyse, geliriniz varsa birkaç dakika içinde kredi alabilirsiniz. Sizlere yansıtılan prosedürler, gecikmeler falan hepsi birer hayal ürünüdür. Acil para ihtiyacı olduğu zaman ne olursa olsun ilk talebiniz bankalardan olmalıdır. Yani banka vermezse vermesin, ancak siz yine başvurunuzu yapın.

Banka Dışında Borç Para  Veren Yerler

Bankalardan kredi sağlayamıyorsanız burada banka dışında borç para veren yerler ikinci alternatifiniz. Senetle para veren kişi veya kurumları ikiye ayırabiliriz. Bunlardan birisi faktoring şirketleri diğeri ise ikrazat olarak verilenler. İkrazat şahıs firmalarıdır. Bu firmalara ulaşım elbette zor ve ulaşsanız dahi sizde onlara güvenemezsiniz. Bankalar dışında yasal yollarla kredi veren yerler vardır. Çalıştığınız iş yerine, iş koluna bağlı olarak çalışan sandıklar, kooperatifler de bu anlamda sizlerin aradığı tarzdan olabilir. Banka dışı yasal olarak kredi borç para alabileceğiniz kurumlarda vardır. Bunlar;

 • Esnaf ve Sanatkarlar Odaları
 • Kayıtlı olduğunuz ticaret odası
 • POLSAN
 • İlksan
 • OYAK

Örneğin esnafsanız Esnaf ve Sanatkarlar Odalarından, kayıtlı olduğunuz ticaret odasından borç para alabiliyorsunuz. Bu örnekleri çoğaltırsak polis memuruysanız POLSAN, İlkokul öğretmeniyseniz İLKSAN ya da askerseniz Ordu Yardımlaşma Sandığı OYAK sizin ihtiyacınızı karşılayacak seviyede olabilir.

İlksan İkrazı (Kredisi) Nasıl Alınır?

İlkokul öğretmenleri ile İl ilçe milli eğitim müdürlüğünde çalışan Genel İdare Hizmetleri kadrosundaki personelin üye olabildiği ilksan üyelerine para yardımı kadar kredi yani ikraz da veriyor. Buradan kredi alabilmeniz için üye olmanız yeterli oluyor. İlksan üyelerine genel ikraz başta olmak üzere, gayrimenkul ikrazı, sağlık ikrazı, tüp bebek tedavisi ikrazı, sünnet ikrazı, doğum ikrazı, afet ikrazı, evlilik ikrazı, aile destek ikrazı ve icra ikrazı gibi destekler sağlıyor. Verilen ikrazlar ise kefilli ve kefilsiz olarak verilirken bunun taksitleri de maaşından kesilerek sandığa aktarılıyor. Zaten aylık olarak üye olan kişilerin belli miktar kesintisi bu sandığa aktarılıyor ve kişi emekli olduğunda bir ikramiye de buradan alıyor. İlksanın borç para vermesinin yanında ayrıca sosyal yardımları da bulunuyor. Doğum yardımı, maluliyet yardımı, emekli yardımı, evlenme, ölüm, cenaze yardımı gibi bir çok para ihtiyacının doğduğu dönemde nakdi olarak destek çıkıyor. Bu nedenle bankalar dışında da yasal olarak para alacağınız yerler olduğunun bilinmesinde fayda olacağı kanaatindeyim.

POLSAN Polis Yardım Sandığı

İçişleri Bakanlığına bağlı olarak görev yapan polisler başta olmak sivil memurlarında üye olabildiği bir ortaklık yapısı olarak POLSAN kişilere dört farklı para veriyor. Burada borç olarak adlandırılan bu hususlar aidat, ihtiyaç, taşıt ve konut için geçerli. Minimum 6 maksimum ise 48 ay ile borç para alabiliyorsunuz. 10 yıl ve üzeri ortak olanlar için 30 bin liraya kadar borç para alabiliyorsunuz. Başvurunuzdaki belgeler ise posta yoluyla gönderiliyor. Burada da borç senedi imzalıyorsunuz ki POLSAN’dan senetle borç para almış oluyorsunuz.

Acil Para İhtiyacında Kredi Kartını Nakite Çevirme Yolları

Tüm alternatiflerinizi değerlendirdiniz ancak para bulamadınız. Bu aşamada bir deneyebileceğiniz yolda kredi kartınızın limitidir. Bu anlamda limitiniz dahilinde kartınızı nakde çevirmek tam anlamıyla olmasa dahi sizin ihtiyacınız olan para miktarını karşılayabilir. Burada limitiniz önemli tabi. Yüksek limitse ihtiyaç karşılanabilir ancak düşük limitse yapacağınız çokta şey yok. Senetle borç para veren yerler aslında günümüzde kredi kartını komisyonla paraya çeviren yerler oldu diyebiliriz. Limitiniz kadar para çekiliyor ve kişi komisyonunu alarak kalan miktarı size veriyor. Burada kişi size satış yapmış, ürün satmış gibi POS cihazından ödemeyi alırken birde doğal olarak fatura ve fiş kesmek zorunda kalıyor. Bu anlamda kesilen fişin KDV si de sizden gidiyor. Yani siz hem vergi ödüyorsunuz, hem komisyon ödüyorsunuz. Kalan tutarsa sizi memnun etmeyen tarzdan. Burada kart nakde çevrilmesi diye bundan bahsedilse de başka yollarda mevcut.

Kredi Kartından Altın Almak Satmak

Kredi kartından altın alarak bu altını satışa konu etmeniz bir anlamda kartınızı nakde çevirmenin bir yolu. Fakat burada da sizler yine mağdur edilen tarafsınız. Sebebi altın alımlarında taksit söz konusu değil. Ziynet eşyası alarak bunu taksitle ödeyebilirsiniz ancak bu ziyneti bozdurmanız halinde işçilik tutarı çok daha tutacağı için kaybınızda artar. Kişi bu arada işçilik ücretinden kaçmak adına çeyrek, cumhuriyet altını gibi fiziki altın alımı yapar. Fakat bunlarda bile altın alımı olduğu için banka komisyon kestiği için satıcı bu rakamı sizden ister. Sattığı altını daha düşük tutara satın alarak sizi zarara uğratır. Yani komisyon ve satış farkı ile dilediğiniz rakamlara ulaşamadan acil para ihtiyacı karşılanamaz olur. Devlet zaten vatandaşın ve özellikle kuyumcuların bu tür aracılığı nedeniyle altın satışlarında kredi kartına taksit yasağı getirmiştir. Zaman için bu durumu esneten devlet ziynet eşyasını oluşturan kolye, zincir, yüzük, küpe gibi mücevherlerde taksitlendirmeyi 4 ayla sınırlandırdı. Ancak halen çeyrek altın, yarım ve tam altın alımlarında kredi kartına taksit yasağı devam etmektedir.

Senetle Altın Alarak Satmak

Bankalardan yasaklı konumundaysanız Kredi kartınız muhtemelen olmayacaktır. Bu aşamada altını senet karşılığı alıp satmak acilen para ihtiyacı duyduğunuzda değerlendirilebilir. Bu durumda kuyumcu size güvenmek zorunda. Bu nedenle de tanıdık bilindik bir kuyumcudan böyle bir talepte bulunabilirsiniz. Almış olduğunuz altını gram üzerinden alıyorsunuz ve gramın karşılığı olan parayı kuyumcu size veriyor. Buda senet karşılığı altın alım satımı anlamına geliyor. Burada yine kuyumcunun belli miktar kazançları söz konusu bu kazanç ise sizin kaybınız oluyor. Çok doğru bir adım mıdır bilemem. Bu sizin paraya neden ihtiyaç duyduğunuza bağlı ve sizin vereceğiniz bir karar. Türkiye de bu şekilde çalışan kuyumcular vardır ve mutlaka senetle altın talebi de oluşur.

Tefecileri Nasıl Bulurum?

Kendilerine tefeci denilmesinden hoşlanmasalar da borç para veren kişiler için bu tanım yapılıyor. Bazı yerlerde parayı ısıtma gibi terimlerde kullanılıyor tefeciden senetle para almak için. Eskiden kulaktan kulağa yerini bulduğunuz bu tip kişiler günümüzde internet dolayısıyla sosyal medya üzerinden kendilerine müşteri buluyor. Küçük miktarlarda para alımı olurken çok yüksek tutarlarda paralarında el değiştirdiği bilinen hikayeler. Bu manada büyük firmaların da tefecilerden aldığı paralar nedeniyle battığı, işini kaybettiği, tefecilerin bu tür firmalara el koyduğu gibi bir çok hikaye söz konusu. Günümüzde daha çok modern tefeciler bulunuyor. Komisyonla kredi tarzı gibi. Tefecilerin bir rehberi yoktur, adresi bulunamaz. Nitekim yasal olmadığı için işyerine de böyle bir tabelada asamazlar. Bu nedenle tefecileri yakın arkadaşlarınızdan, eşten dosttan bulabilirsiniz. Ya da hiç güvenemeyeceğiniz internetten bulabilirsiniz.

Biz Çekelim Siz Ödeyin Kredileri

Dostlar modern tefeci diye tabirde bulunurken etrafta biz çekelim siz ödeyin kredileri pazarlayan firmalar üredi. Bankanın para vermediği bir kişiye bu firmalar nasıl kredi çekecekler ve verecekler bunu sorgulamak lazım. Nitekim yasal olarak kara listede olan kişilere bankaların kredi vermesi yasak. Bu manada bu tür kişilere bu firmalar nasıl kredi çekecek, nasıl verecek, komisyon var mı, ne kadar, güvenilir mi? Bunun gibi onlarca soru sorulabilir. Ancak bizler ne kadar kabul etmesek te bu tür kredi sağladığını beyan eden firmalar bulunmakta.

İl İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları

Acil para ihtiyacı doğduğunda bunun asıl sebebi önemli. Devletin para ihtiyacının karşılanmasında sosyal sorumluluğu bulunuyor ve bu manada bir çok kalemde yapılan yardımlar söz konusu. Yardımın yapılabilmesi için belli kriterlerin taşınması ve karşılanması gereken hususlardan. Örneğin yardım talebindeki kişinin ikamet ettiği hane halkının aylık gelirinin muhtaç konumda olması gerekir. Ancak devlet kişinin evi yanar, eşyaları yanar, tarladaki ürünü fırtınayla zarar görür, gelirini karşılayacak mal varlığı zarar görmüştür. Bu tür olaylarda vatandaşının yanında olan devlet her türlü desteği sağlamaktan da kaçınmaz. Bilindiği gibi önceki yıllarda oluşan Van depremi sonrası yapılan yardımlar, Akdeniz kıyılarında seralarda meydana gelen hortumlar sonrası üreticiye devlet gerekli maddi desteği yapmıştı. Bu anlamda bir ihtiyacınız olmasında İl ve İlçe Kaymakamlıklarında kurulan SYDV ları kişilerin taleplerini olumlu değerlendirerek belli miktarlarda para yardımları da yapıyor. Bu durum alternatiflerinizden birisi olabilir.

Belediye Vakıf Yardımları

SYDV gibi il ve ilçelerde Belediyelerin kurduğu vakıflarda vatandaşın ihtiyacını karşılayan cinsten oluyor. Burada ilk şart bu belediyenin sınırları içerisinde ikamet edilmesi. Başka yerlerde oturan kişiler için belediyeler yardım yapmazlar. Burada talep ettiğiniz yardımda önemli ama belediye kişini talebi ile bu taleptekileri inceliyor ve kişinin gerçekten yardıma ihtiyacı olduğunu kanaat getirdiğinde kişilere maddi ve eşya olarak yardım yapıyor. Belediyelerde doğal olarak talep ile kişinin geliri, mal varlığı, ihtiyacı var mı gibi soruların cevaplarını arar. Bu aşmada gerektiğinde bu kişinin evine giderek sosyal incelemeler kanalıyla evini, eşyasını ve diğer hususları da inceler. Daha sonra bu dosya mütevelli heyeti dediğimiz bir heyete sunulur. Heyet dosyayı inceler ve kişinin yardıma  muhtaç olup olmadığına karar verir. Bu kararla da belediye para yardımı ya da diğer yardımların alınmasında engeller kalkmış olur.

Parayı Bulma Yöntemleri

İlk etapta paraya ihtiyacınızın oluşması ile para bulmanın zor olduğunu düşünmüş olabilirsiniz. Ancak para ihtiyacını karşılamak için bir çok yol olduğunu makalemizi okumaya başladığınız ile anlamışsınızdır. Tüm bunlar ile sadece sınırlı olmadığını bilmelisiniz. Aslında kişiler nakde ihtiyacı olduğunda ilk aşama alışkanlık olduğu için ek para hesaplarından çekmektir. Burada kredili mevduat hesaplarından bahsediyoruz. Maaş karşılığı bankadan kişilere tahsis edilen KMH belli tutarlar ile sağlanır. Burada kişilerde ihtiyacının olması halinde direk bu hesaptan çekerek düşük faizler ile aylık olarak kullanmak yoluna giderler. Bu hesapların kullanılması ile hesaba para girmesi sonrasında kmh limiti artış gösterir ve borç kapanmış olur. İlk etap olarak bu aşamada acil para için KMH değerlendirilebilir.

Eş Dosttan Para İhtiyacı Karşılanması

Ek hesap veya KMH olmayan kişiler için para ihtiyacının karşılanmasında eş dostta önemli bir yer tutar. Yakın çalışma arkadaşları, dostlar para ihtiyacında borç para isteyeceğiniz ilk taraflar. Kısa vadede düşük miktarlarda borç paralar anlık olarak buralardan alınabilir. Hatta bazı yakın arkadaşlıklar yüklü miktarlarda borç paraların alınıp verilmesine olanak sağlıyor. Kimileri ise arkadaşına güvenmediğinden vermiyor. Kredi yasaklısında olduğu gibi aslında yakın arkadaşlardan alınan borçların da ödenmemesi ileriki dönemde tekrar para ihtiyacı doğduğunda alamayacağınız anlamına gelir dersek yanlış olmaz. Bu aşamada da borcunuza sadık olmalısınız. Alırken diğer taraftan da istediklerinde vermelisiniz. Arkadaşlar kadar yakın akrabalar da bu tarzda borç para alıp vermede alternatif olarak değerlendirilebilir. Özellikle anne ve babalar çocuklarına her türlü maddi desteği sağlama yoluna gider. Burada da nedeni ne olursa olsun acil para ihtiyacı akrabalardan karşılanabilir.

Evinizdeki Altın ve Değerli Eşya Satışı

Evinizde altın gibi anında paraya çevirebileceğiniz değerli varlıklar olabilir. Eşinizin bileziği, çeyrek altınları anlık olarak nakde çevrilebilecek hususlar. Altın olmadığı zamanda başka eşyalar da paraya çevrilebilir. Sosyal medya gruplarında ilana çıkabileceğiniz bir eşyanızı satabilirsiniz. Ya da size yakın bir evkur diye tabir edilen ikinci el eşya satan yerlere eşyanızı da çok daha ucuz diyebileceğimiz rakamlara da olsa satabilirsiniz. Önemli olan ihtiyacınızı karşılamaksa her türlü eşya satılabilir. Örneğin evinizdeki bilgisayar, fotoğraf makinesi, televizyon gibi elektronik malzemelerin satışı da kolaydır. Letgo gibi internet siteleri üzerindeki ilanlar ile size yakın bir kişiye ulaşır, eşyanızı satarak belli miktarda paralar kazanma imkanınız olabilir.

Maaş Anlaşmalı Bankaların Desteği Olur

Arkadaşlar para ihtiyacı tabi ki herkesin var. Bunun için aylık olarak düzenli bir işe ihtiyaç duyuyoruz. Çalışıyoruz. Kendi kazancımız önemli. Bu kazanç kapımız olmasına karşın acil para ihtiyacı her daim olabilir. Ya da hiç çalışmıyoruzdur yine ihtiyaç duyuyoruz. Çalışan kesim maaş anlaşmalı bankalardan kredi yasaklısı olmasına karşın bazı ihtiyaçlarını karşılama yoluna gidebilir. Ancak işiniz yoksa, geliriniz  yoksa hele ki bankalardan aldığınız borçlar yüzünden yasal takip sürecine girmişseniz önünüzde bir çok engel çıkar. Kişinin sosyal ihtiyaçları bir yana zamanla zaruri ihtiyaçları doğabilir. Örneğin bir yakını rahatsızdır muayene ettirmesi gerekebilir, cenazesi çıkmıştır masrafları olacaktır, kaza yapmıştır aracını en azından belli bir yerlere çektirmesi gerekebilir, bir kefilliğinden maaşına evine haciz gelme ihtimali olabilir. Yani yaşam içerisinde karşımıza bin bir türlü para ihtiyacını doğuracak neden çıkabilir ve sıralanabilir. Bazıları için çok basit hususlar olsa da bizim için büyük önem taşıyan bir neden için de paraya ihtiyacımız olabilir. Bu durumda tüm ihtiyaçların karşılanması için bankalar ve yakın çevremiz arasında iyi bir temel atmamız bizlere ileriki dönemde manevi yönden kazandıracaktır.

Yaşamımızı idame ettirebilmek için sürekli gelirimiz ve kazancımız olması gereken önemli bir husus. Bu nedenle kişiler iş bulabilmek hayatını geçindirebilmek için çocukluktan sonra sürekli eğitim ve çalışma sürecinde. Bu nedenle de bizler çocuklarımıza en iyi gelecek için uğraşırken yanlış adımlarda atabiliyoruz. Her doğruyu yaptığımızda dahi bizlerin acil para ihtiyacı oluyor. Bu nedenle tüm parasal ihtiyaçların karşılanmasında sizlerinde bildiğiniz veya alternatif olarak sunacağınız teklifleri aşağıdaki yorumlar bölümüne yazarsanız başka okuyucularımızın da bundan faydalanacağını unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu