EkonomiYaşam

Tefeci Nereden Bulunur? Nerelerde Tefeci Var?

Para ihtiyacının karşılanamıyor olması kişileri farklı alternatif yollarına yöneltiyor. Öyle ki bu konuda çalışan zekalar bir çok yolu da keşfederken bu yolun yasal olup olmadığı da merak uyandırıyor. Bankalardan istediğini alamayan kişi ihtiyaç söz konusu olunca yasal olmayan tefecilerden para alma yoluna gidebiliyor. Bu anlamda soru tefeci nereden bulunur? Tefeciler Nerede? Fatura karşılığı işlem olmaması nedeniyle yasal olarak kabul görmeyen bu borç para alım şekli ilerleyen süreçte sizleri maddi ve manevi olarak mağdur edebilir.

Nerelerde Tefeci Var?

Bizler yasal olarak para alış verişlerini bankalar üzerinden yaparız. Bu anlamda borç para alma işlemi içinde finans kuruluşları üstlenmiş durumda. Ancak burada kriteri taşımadığı için borç para talebi olumsuz yanıt alıyor ve bu durum kişiyi farklı yollara mecbur edebiliyor. Acil Para ihtiyacı için alternatif olacak yollar hakkında ayrıntılara yer vermiştik. Burada anlık olarak talebinizi karşılayan tefece suçlu durumunda iken aynı husus alım yapan kişi olarak sizin içinde geçerlidir. Yani tefeciden para alarak sizde suçlu konumuna gelirsiniz.

Fısıltı Gazetesi Tefecilerin Adresi

Aranılan tefecilere ulaşımda fısıltı gazetesi önemlidir. Bu kişilere reklamlardan ulaşamazsınız. Günümüzde en çok müşteri bulma yöntemi sosyal medyalara verilen reklamlar ile gerçekleştiriliyor. Ancak bu kişilerin yasal olmadığı için bu yolla reklam vermesi, müşteri bulması zordur. Bunun yanında para verecekleri kişiye olan güven ve diğer hususlarda da herkese hizmet veremeyecekleri için fısıltı gazeteleri ile hareket ederler çevre sorgulaması ile bulunabilirler. Yani tefecilerin tabelası ve adresi olmadığı gibi kimin verdiğini de bilemezsiniz.

Bir bankadan uzun vadelerde düşük faiz ile kredi alabilirken bu durum tefecilerde çok daha farklıdır. Size verilen paralar için senetler imzalatılır ve hatta bu senetlerde rakam yazmaz. Siz verilen para sonrası ödeyeceğiniz tutar belli olurken sizin ödeme durumunuzun süresinin uzaması sizin de ödeyeceğiniz tutarın artmasına neden olur. Bu nedenle ayrı bir mağduriyet söz konusudur.

Tefeci Faizi Ne Kadar? Ne Kadar Öderim?

Burada net bir rakamdan ve faizden bahsetmek çok yanlış olur. Bazıları % 20 bazıları % 30 gibi faiz oranında bahseder. Hatta bazıları iki katı ödeme talebinde bulunur. Burada paraya muhtaç olunması bile kişinin faizini artırma yollarından birisi olarak gösteriliyor. Örneğin 2 aylığına Tefeciden 1000 TL para aldınız. Bu süre sonunda aylık % 20 olarak hesaplanırsa siz 1400 TL olarak ödemek zorunda kalabiliyorsunuz. Hatta daha yüksek rakamlardan bahsetmek mümkün. Ayrıca bu tür kişiler sizlere bankaların verdiği 24 – 36  ay vadelere kadar borç para vermezler. Bunların vadesi maksimum 6 ay gibi süreler içindir ki bu süre en iyi süre denebilir

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu