Gündem

İşsizlik Maaşında Taban ve Tavan Fiyatlar İle Tazminatlar Ne Kadar Olacak?

2022 yılına girilmesine kısa bir süre kala yeni asgari ücret tartışmaları devam ederken merak edilen diğer bir husus ise yeni işsizlik maaşının ne kadar olacağı yönünde. Nitekim yeni çalışan parasının hesaplanmasında işsizlik maaşının taban ile tavan fiyatları ile kıdem tazminatı gibi ücretlerde belirlenmiş olacak.

Asgari Ücret Tutarında Artış Yüzde 25-30 Olarak Bekleniyor

Özellikle Asgari ücret ile çalışan kesimin tüm kulağı yapılacak zamlar ile ne kadar maaş alacağı yönünde soruların yanıtlarında. Yeni belirlenecek oranlar sadece maaşa değil işsizlik maaşı, emeklilik maaşına, EYT’liler ile alınan sosyal yardımlara kadar tüm kesimi yakından ilgilendiriyor. Önceki yıllarda çalışanların maaşlarına yapılan zamlarda enflasyon rakamlarının 5-6 puan üzerinde yapılırken TÜİK’in yaptığı açıklamalar nedeniyle muhtemel zamlar üzerinde de tahminler yürütülüyor ancak kesin olarak verilecek rakamlar Kasım ile Aralık ay’ı enflasyon rakamlarının açıklanmasından sonra netlik kazanacak. Yapılan açıklamalar beklentilerin üzerinde çıkıyor.

İşsizlik Maaşında Beklenti

Çalışan kesimin beklediği oran yüzde 25-30 seviyelerinde. Burada beklentinin en az miktarı olan yüzde 25 lik kesim halinde alınacak asgari ücret tutarı 3 bin 532 lira civarlarına çıkmış olacak. Bu hesaplamalarda brüt tutar ise 4 bin 471 lira olurken yine bu oran üzerinden işsizlik maaşı da en az bin 789 Lira en yüksek ise 3 bin 577 Lira olarak hesaplanmış olacak.

Emekli Maaşlarına Seyyanen Zam Yapılacak

Yıl sonu itibariyle hükümetin önünde onlarca dosya bulunuyor. Yapılan çalışmalar içerisinde EYT’liler, Asgari Ücret Tutarı yıl boyunca önem arz ediyor. Son aşamada emekli vatandaşlar için 4 aylık enflasyon rakamı 6,72 olarak açıklandı ve yıl sonu beklentisi de yüzde 9,17 olarak belirtildi. Bu durumda da memur ve memur emeklisi olan vatandaşların yeni yıl ile birlikte toplu sözleşmeye istinaden alacakları zam oranı da yüzde 11,17 olacak. Tüm bu gelişmeler eşliğinde emeklilikte taban maaş uygulaması ile seyyanen zam yapılması da gereken hususlar arasında bulunuyor.
Emeklilikte yaşa takılan kesimin bir an önce emekli olunmasının yolunun açılmasını isterken 9 Eylül 1999 tarihi öncesi sigorta kaydı olanlar daha çok umutlanmış durumda. Nitekim son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan EYT’liler için yeni çalışmaların başlanması talimatını vermişti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu