Gündem

Hafta Sonu Kısıtlı Saatte Özel Araçla Sokağa Çıkmak İzne Bağlı

İçişleri Bakanlığı yapılan son toplantı sonrası alınan kararlar gereği yeni bir genelge yayınladı ve hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamaları getirildi. Bu manada hafta sonu olan Cumartesi ve Pazar günleri sabah 10:00 ile akşam 20:00 saatleri dışında kalan zaman diliminde sokağa çıkma yasağı geldi. Bu anlamda da özel aracınızla dahi olsa trafiğe, sokağa ve şehirlerarası yolculuğa çıkamayacaksınız. Ancak bazı durumlarda çıkma alternatifiniz var. Elbette şartları taşıyor olmanız halinde. Bu saatlerde çıkması gerekenler gerekli şartı taşıyorsa izin almaları halinde sokağa çıkabilecek.

Sokağa Çıkma İzni Nasıl Alınacak?

Sokağa çıkmak için izin almanızda önünüzde birden fazla yol bulunuyor. Birinci yol Alo 199 hattını aramak olacak. Buradan telefonla kayıt yaparak izin talebinizi ve nedeninizi belirtiyorsunuz ve yetkililer sisteme düşen kayıtları inceleyerek izne onay ya da red veriyor.

Sokağa ve şehirlerarası yola çıkmak için izin almanızda diğer bir alternatif yol ise Valilikler ya da Kaymakamlıklara giderek seyahat izin kuruluna başvurmak. Burada kurul sizin talebiniz ile nedeniniz arasında gerekli gördüğü takdirde size izin verecektir.

Sokağa çıkma kısıtlaması olduğu dönemde izin alabileceğiniz diğer bir mecra ise e-devlet oluyor. Burada e-devlet şifreniz ile giriş yaparak izin talebinizi gerekli belgelerinizi de yükleyerek yapıyorsunuz. Bu aşamada seyahat kurulları talebinizi inceliyor ve gerekli görülmesi halinde de sizlere belli süreler için izin veriliyor.

Kimler İzin Alabilecek

Seyahat iznine tabi olarak şehir dışı ve trafiğe çıkabilecek kişilerin bazı şartları taşıması gerektiğine değinmiştik. Bu manada izin alabilecek kişiler ve şartlar şu şekilde;

  • Tedavi görenler, taburcu olup ikametine gitmek isteyenler, doktor raporu ile sevk edilen hastalar
  • Eşi ve kendisinin birinci derece vefat eden yakınları ve kardeşlerinin cenazesi için (en fazla dört kişi)
  • Bulunduğu yere gelmesi ile kalacak yeri olmayan kişiler
  • Askerlik görevini bitiren ve ikametine gidecek kişiler
  • Cezaevinden salınanlar

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu