EkonomiGündem

Altın Fiyatları Ne Olacak? Gram Altının Durumu

490TL nin üzerine çıkan altının gram fiyatı psikolojik sınır olan 500 TL’yi geçtikten sonra bir anda 514 lira seviyelerine çıktı. Söz konusu bu sınır rakamları uzun süre tutamadı ve geçilmesinin ardından sürekli artış gösterdi. Güncel olarak 512 lira seviyesi ile hareket eden altın fiyatlarında ABD seçimlerinin baskısı da bulunuyor. Seçim sonuçlarına göre hareket edecek olan fiyatlarda merak konusu. Bu aşamada merak edilen Altın Fiyatları ne olacak sorusunun birden fazla cevabı bulunuyor.

ABD Seçimleri Altın Fiyatının Belirlenmesinde Etkili Olacak.

Bu haftanın ekonomi açısından elbette en önemli olayı ABD başkanlık seçimleri. Çarşamba günü netleşmesi muhtemel seçim sonucu ile altın fiyatlarında piyasada belirleyici faktör. Altının ons fiyatı ABD dolarının artışı ile 1883 dolar seviyesinde  haftaya başlangıç yaptı. Bu rakam seçim ile 1900 dolar sınırına tırmansa da bu rakamı bulması zor. Her ekonomide olduğu gibi ABD ekonomisinde de siyasi olarak seçimler belirsizliği getiriyor ve riskleri ortaya çıkarıyor. Seçim araştırmalarında 7,02 puan ile önde olduğu görülen Biden seçimleri kazanır ve Kongre üzerinde kontrolünü sağlarsa ABD başta olmak üzere küresel ekonomi sakinleşecektir.

Bankaların Güncel Kredi Faizleri 3 Kasım 2020 Salı

Virüs Salgını Ekonomileri Vuruyor.

Ülke ekonomisinde de gidişatı son zamanlarda Coronavirüs salgını durağan bir süreçte ilerlemesine neden oldu. Bu durum küresel ekonomiyi vurdu ki bizde de enflasyon kendisini gösterdi. Ekim ay’ı sonu itibariyle 500 TL üzerine çıkan altının psikolojik sınır olarak tabir edilen bu tutarı geçmesinden sonra daha yukarılara çıkacağı kanaatindeyim.

Altın Talebi Azaldı.

Gram altın fiyatları ne olacak sorusunun bu haftaki cevabı 3 Kasım tarihinde yapılacak ABD seçimlerinin sonucu ile şekillenecek. ABD de seçim sonrası verilecek olan teşviklere hazırlanacak paketin önemi büyük. Bu paket beklentileri karşılaması halinde daha güçlü dolar karşısında altın fiyatları düşebilir. Son süreçte altına olan talebin azaldığı da bir gerçek. Nitekim Dünya Altın Konseyi de bu yönde bir açıklama yaptı ki yatırımcı altın almayı bırakmış durumda.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu