EkonomiOrdan Burdan

İcraya Düşen Borç Ne Kadar Artar? Ne Kadar Öderim?

İcraya düşen borç ne kadar artar sorusunun ana nedeni muhtemelen borcunuzu ödeyemediğiniz için icralık olacağınızdandır. Sizler mevcut borçlarınızı zamanında ödemeniz halinde çok daha avantajlı konumlara sahip olabilirsiniz ancak ödeyemez duruma gelmişseniz burada icralık olmanız halinde ödeyeceğiniz tutarlarda artış gösterir. Ayrıca bu artışta sizi icraya veren kurum ve kuruluşta önem arz edecektir.  Bununla beraber icraya avukat aracılığıyla verilip verilmediğiniz son derece önemli. Bu aşamada borcunuz icraya düştüyse sizlere pek iç açıcı haberler veremeyeceğimizi belirtmek istiyorum.

Borcum İcraya Düşerse Ne Kadar Öderim?

Günümüzde en çok icra ve haciz konusu banka borçlarından kaynaklanıyor. Nitekim insanlar bankalardan aldıkları kredileri ve kredi kartı ile yapılan harcamaları ödeyemez haline geliyor. Bu durumda belli bir süreç sonrası yasal takip süreci başlıyor. Bu sürecin başlaması borçlu tarafından çok iç açıcı değil. Sizlere karşı yaptırımlar söz konusu. En büyük yaptırım bir daha bankalardan borç para alamaz haline  ve yasaklı haline geliyor olmanız. Bunun yanında icra haciz işlemleri ve cebinizden daha çok paraların çıkacağı. Bankalar vekaletli durumdaki avukatlar aracılığıyla alacaklarını takip eder. Bu anlamda bankaya olan borcunuzu ödememişseniz ve ödemekten kaçınıyorsanız burada 3 aylık süreç sonrası yasal takip başlar ve avukata verilen dosyalar bir çeşit kademelerden geçerek en son alacak tahsili için icra müdürlüklerine verilir. Eğer borcunuz avukata kadar gelmişse sizin ödeyeceğiniz tutarlarda artmış anlamına gelmektedir. Bu aşamada karşınıza bankaya olan borcunuz ve faiz tutarının yanında avukat vekalet ücreti çıkar. Bu ücretin sonrasında icra ve haciz işlemi yapılmaya başlanırsa ayrıca icra ve haciz masrafları da borçlu adına yazılır. Bu aşamada icraya düşen borç ne kadar artar sorusunun cevabı netlik kazanır.

Okunmalı : İcra ve Haciz İşlemlerinde Altı Sınır

Eğer borcunuzdan dolayı icraya verilmişseniz mevcut borcunuza faiz yükü biner. Bunun yanında bu hizmeti takip edecek olan avukata da vekalet ücreti ödemek zorunda kalıyorsunuz. Bazı avukatlar bu durumu fırsat bilerek daha çok paralar isteyebilir. Bazıları da mevcut borcun tahsilinin sağlanması adına daha yüksek tutarlardan bahsederek psikolojik baskı kurmaktadır. İcraya düşen borcunuzdan dolayı borcunuzu etkileyen ve artışa neden hususlar şunlar:

İcraya Düşen Borcu Etkileyen Kalemler

  • Ana borç ve faizi
  • Avukat vekalet ücreti
  • İcra masrafları
  • Haciz masrafları
  • İcra PTT tebligat masrafları

Masraflar, ana para ve faizi itibariyle sizlerin icraya düşen borcunuz ne kadar bilemeyiz. Ancak ilk aşamada vekil konumundaki avukatlar ve çalışanları aracılığıyla sizlere ulaşım sağlanarak sizin icraya gitmeden önce ödemeniz gereken tutar hakkında bilgilendirileceğinizi belirtmekte fayda olacaktır. Bu aşamadan sonra icraya düşmesi halinde dosyanız size gönderilen tebligat tutarı, vekalet ücreti ve bunun üzerinde haciz işlemi yapılması halinde haciz masrafları da borçlarınızın üstüne yük bindirecektir. Bu nedenle icraya düşen borç ne kadar artar sorusu için net bir cevap vermek yanlış olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu