EkonomiKredi Kartı

PEP Nedir? Hangi Bankanın? Güvenli mi?

Bankalar ve finans kuruluşları derken bir çok kuruluş artık ödeme yapılabilen kartlar ile müşterilerine hizmet vermeye çalışıyor. Bu manada potansiyel çok büyük. Burada bu büyüklükten pasta alma çabasında olan kuruluşlar müşteriye yeni alternatifler sunarken aynı zamanda müşteri kazanabilmek için avantajlı durumlar da sunmaya çalışıyor. Bu aşamada ekonomi hayatına giren yeni dijital cüzdan PeP sizlere para transferi, harcamalarda ödeme imkanı veren bir finans aracı konumuna geldi. Peki nedir bu PeP? Nereden Çıktı? Neden PeP kullanmalıyım gibi sorularınız varsa tam adresine geldiğinizi hatırlatmak istiyorum.

PeP Elektronik Cüzdan olarak Elektronik Para Hizmeti Veriyor

Öncelikle PeP bir banka hesabına ihtiyaç duymaz. Bu anlamda tercih sebebi denilebilir. Yani banka kartınız ve hesabınız olmasına gerek olmadan yerli ve milli kartımız Troy ve Visa ile yurt içi ve yurt dışı para transferi, fatura ödemeleri, döviz hesapları sunan ve online ödeme imkanı veren bir elektronik cüzdan olarak karşımıza çıktı. Bu anlamda denetimi ve izin gibi hususlarda yasal olarak bilindiği üzere Merkez Bankasınca veriliyor ve düzenli olarak ta denetleniyor.

Konu ödeme olunca karşınıza birden çok alternatif çıkıyor. Bu manada başta internet sitelerinden yapılan online harcamalar olmak üzere kurum ödemesi, fatura ödemesi, aylık aidatlar gibi ödemeleriniz, OPET yakıt harcamaları, sigorta, kasko ve sağlık poliçeleri, yurt içi ve yurt dışına para transferinde sizlere tek hesaptan ödeme ve harcama yapma imkanı sağlıyor.

PeP Güvenli mi?

PeP Paladyum Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri A.Ş. nin bünyesinde bulunuyor ve bu anlamda kısaltması da bu şirketin isminden kaynaklanıyor diyebiliriz. 2017 yılından bu yana faaliyette olan PeP Elektronik Cüzdan henüz her kesim tarafından bilinmiyor. Bu nedenle de PeP nedir sorusu gündeme geliyor. PeP izinler ve sonrasında yasalar ile hareket ettiği bunun yanında yüksek güvenlik önlemleri ile müşterisine hizmet verdiği için bir banka kartı kadar güvenlidir.

PeP Hangi Bankaya Ait

Türkiye ekonomisinde son üç yıldır bulunan PeP bir bankaya ait değildir. PeP bir nevi ön ödemeli kart olarak kullanılıyor. Burada kartınıza para yatırmanız halinde harcama ve ödeme yapabiliyorsunuz. Ayrıca hesabınıza yatan para elektronik para olarak işlem görüyor. Bu anlamda yatırılan her para ayrıca devletçe koruma altına alınıyor. Nitekim bir banka hesabı göre hareket ediyor ve bankaların hesaplarındaki tüm güvenceler PeP elektronik hesap cüzdanı için de geçerli oluyor.

PeP Başvuru Nasıl Yapılıyor

PeP mobil online başvuru internet üzerinden yapılıyor ve formu doldurmanız yeterli oluyor. Bu aşamadan sonra yasal olarak kimlik doğrulaması da yapılmak zorunda. Özellikle TC numara, Ad soyad ve Telefon numarası doğru girilmesi zorunlu. Ayrıca Türkiye dışında Birleşik Arap Emirliklerinde, İngiltere, Kanada, Japonya, Avustralya gibi Avrupa ülkelerindeki operatörler ile kolay işlem yapılabiliyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu