EkonomiÖzel HaberZiraat Bankası

Ziraat İhtiyaç, Taşıt, Konut Kredisi Faizleri (Güncel Faiz Oranları, Hesaplama)

Son iki yıl içerisinde başta salgın hastalık olmak üzere ihtiyaçları karşılamak bir yana ayakta kalmak adına kredilere bel bağladık. Zira devlet bankaları eliyle verilen temel ihtiyaç kredilerinin faizleri çok cazipti ve ihtiyacı olmayan kesimde başvurma ihtiyacı hissetmişti. Nitekim geçen zaman içerisinde piyasa koşulları, artan faizler, yüksek enflasyon rakamları banka kredilerinde de daralmaya neden oldu diyebiliriz. Özellikle yüksek faiz kredi almanın önünde engel. Tüketici kredileri bir yana konut ve taşıt kredileri de kullanılamayacak seviyelerde. Artan araç ve konut fiyatları da cabası. Bankalar arasında faiz oranı değişik oranlarda olsa da birbirlerine yakın diyebiliriz. Fakat sizlere burada en çok tercih edilen Ziraat Bankası kredi ürünlerinden bahsetmek istiyorum.

Kredi alınabilecek özel ve devlet bankası alternatifleri olsa da; Türkiye’de büyük kesim Ziraat Bankasını tercih ediyor. Bunun nedeni ise en başta devlet Bankası olması ve her yerde şube ve ATM ağına sahip olması sıralanabilir. Ziraat Hesap Numarası bilgileri ile tüm işlemleri takip edebiliyorsunuz.

Ziraat Tüketici Kredisi

Güncel olarak Ziraat Tüketici kredisi faiz oranı % 1,59. 10 Bin lira kredi için 36 ay 386,59 TL ödeme yapıyorsunuz. 100 Bin lira tüketici kredisi için de kullanmış olduğunuz faiz oranı yine aynı şekilde. Ayrıca kredinin vadesi ya da miktarı da faiz oranını düşürmüyor aynı seviyede kalıyor.

Ziraat Konut Kredisi

Konut kredisini kullanmak için Ziraat Bankasını tercih etmişseniz faiz oranı % 1,37. Bu anlamda çok yüksek bir oran olduğu söylenebilir. 100 Bin lira için 120 ay ödemeniz 1702,65 TL. Artan konut fiyatlarını da eklerseniz alınmayacak seviyelerde olduğundan bahsetmek mümkün. Sebep olarak ta 120 bin lira civarlarında satılan bir dairenin güncel olarak yaklaşık 450 bin lira seviyelerine çıkması başlıca söylenebilir.

Ziraat Taşıt Kredisi

Ziraat Bankası Taşıt Kredisi için de iç açıcı faizlerden bahsetmek olanaksız. Güncel taşıt kredisi faiz oranı 1,59. Bu oran tüketici kredisi ile aynı oranda. Ancak 12 ay daha uzun vadede taşıt kredisi alıyorsunuz. Tüketici için 36 ay maksimum vade varken taşıt için 48 ay vade ile ödeme imkanı bulunuyor. 100 Bin lira Ziraat Taşıt kredisi için 48 ay 3 bin 199 Lira aylık ödemeniz olacaktır.

  • 100.000 İhtiyaç Kredisi 36 Ay 3.860,59 TL
  • 100.000 Taşıt Kredisi 48 Ay 3.195,45 TL
  • 100.000 Konut Kredisi 120 Ay 1.702,65 TL

Alacağınız her kredi için farklı masraflar söz konusu. Kredi tahsis ücreti, sigortalar ve vergiler alacağımız kredi tutarına göre hesaplanıyor. Bu manada sizlere net bir rakam söylemek çok yanlış olacaktır.

Okunmalı : Ziraat ATM Para Çekme Limitleri

Her geçen gün artan bir kredi yükü ve ödenemeyen batık krediler bireysel olduğu kadar ülke ekonomisini de etkiliyor. Bu nedenle devlet ve BDDK tarafından alınan tedbirler söz konusu. Uzun süredir Merkez Bankasının faizleri sabit tutması bu oranlarında aynı kalmasına neden oluyor. Ancak güncel olarak ihtiyaç duyulması halinde Ziraat Bankasından alacağınız Tüketici kredisi başta olmak üzere Konut ve Taşıt Kredileri bu seviyelerde. Ancak müşterinin konumuna göre banka farklı faiz oranı da teklif edebiliyor. Bu anlamda kredi ürünleri için Ziraat Bankası muhatabınız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu