EkonomiSon Dakika Çiftçi Haberleri

Yumurtanın Maliyeti Satış Fiyatı Ne Kadar?

Son Dakika Haberi – Tüketicilerde olduğu kadar üreticilerde sürekli fiyatlarda artış yaşanmasından şikayetçi. Bu durum yumurta sektöründe de aynı. En çok ihtiyaç olan yem başta olmak üzere kanatlı hayvan ve yumurta üretiminde girdi fiyatları da yumurtanın maliyeti satış fiyatı açısından önemli.

Son dönemde fiyatı konuşulmayan ürün kalmadı. Özellikle tüketim açısından gıda ve buna bağlı olarak yumurta en çok konuşulanı. Burada TÜİK’in açıkladığı rakamlar ve sektörde gerçek rakamlar arasında farklılıklar var ve Türkiye İstitastik Kurumu yüzde 9,48 olan bir tüketici fiyat endeksi açıkladı. Bu anlamda yumurtanın maliyet ve artan fiyatların nedeni de sorgulandı. Nitekim Antalya’da yılın son günlerinde 5. Yumurta zirvesi de düzenlendi.

Yumurtanın Üretiminde Destek

Yumurta gıda açısından çok önemli bir vitamin deposu. Bu anlamda yapılan zirvede önemli isimler yer aldı ve baştan sonra yumurta ele alındı. Yumurtayı üretenden, yumurta sektörüne yem, civciv ve diğer girdileri sağlayanlar, üniversitelerden bilim adamları, veterinerler, bakanlıklardan gelen temsilciler bir dizi kişinin katılımı ile bir çok konu ele alındı. Tüm bu çalışmalara rağmen Yumurta üretimi için üreticiye doğrudan yapılan bir destek bulunmuyor.

yumurtanın maliyeti

Yumurtanın Maliyeti

Bir yumurtanın üretiminde belli paritelerden bahsetmek doğru olacaktır. Nitekim bir yumurta için 200 gram yem alınması gibi bir parite kabul edilmiş. Yani bir yumurtanın maliyeti 200 gram yeme eşit. Bu aşamada yem fiyatları doğrudan etki ediyor ve artış sağladıkça yumurta fiyatı da artış gösteriyor. Kaldı ki girdi fiyatına yumurtanın konulduğu ambalajda önemli artışlar sağlamış.

Burada 30 yumurtalık kolinin fiyatı geçin yıl 11 lira iken bu yıl 32 lira seviyesine çıktı. Yumurta üretiminde nakliye, işçilik, yem ve oluşan diğer maliyetleri de dikkate alırsanız güncel olarak bir orta yumurtanın maliyeti 1 lira 10 kuruş seviyelerine çıkıyor. Bu sebeple bir çok noktada yumurtanın fiyatı 1,75 ile 2 TL aralığında satılıyor.

Yumurtanın Fiyatını Marketler, Toptancılar Belirliyor

Yaklaşık 1,10 TL dene mal edilen yumurtanın fiyatı yaklaşık 2 TL olarak market raflarında satışta. Bu aşamada yumurtayı asıl üreten kesim değil de bunu tüketiciye satan kesim belirliyor. Toptancılar ve marketler normalinden daha fazlaya satıyor ve üreticiden daha çok para kazanıyor.

Yumurta Üretiminde Devlet Desteği

Doğrudan bir destek olmasa da Toprak Mahsulü Ofisleri yumurta üretimi için yem sanayicilerine, üreticilere uygun fiyatlardan arpa ve mısır satışı yaparak destek oluyor. Nitekim bu desteğin devam etmesi de üreticilerin en büyük taleplerinden birisi.

Önümüzdeki süreçte yumurtanın maliyeti, satış fiyatı ve diğer etkenlere bağlı olarak üreticiden tüketiciye ulaşana kadar artan maliyetler söz konusu olabilir. Son Dakika Çiftçi Haberleri

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu