EkonomiÖzel Haber

Varlık Yönetim Şirketine Devredilen Borç Ödenmezse Ne Olur?

Bankalara olan kredi ve kredi kartı borcunuzun varlık yönetim şirketlerine devredilmesi sonrasında borcunuzu ödemezseniz sizin kredi notunuz düşer, icra ve haciz yolları açılmış olur, Banka ürünlerinden yasaklı konumuna gelirsiniz ve önünüzdeki süreçte banka ürünleri olan kredi ve kredi kartı ürünü alamazsınız. Bankalar belli dönem içerisinde ödenmeyen, ödemesi zor olan alacaklarını pazarlık yapmak suretiyle Varlık Yönetim Şirketine satarlar. Bu aşamadan sonra alacaklı olarak tüm muhatabınız varlık şirketidir.

Varlık Şirketine Borcunuzu Ödemezseniz

Bankalardan almış olduğunuz krediler gibi tüm borçlarınız zamanında ödenmediği takdirde yasal takip süreci başlatılır. Ancak bazı durumlarda bu süreci başlatamayan bankalar alacaklarını yasal olarak faaliyette bulunan varlık yönetim şirketine devreder. Bu anlamda yönetim şirketleri yasaldır ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun sayfasından da ilan edilmektedir. Yani sizi varlık şirketinden aradığını söylediklerinde bu şirketin faal olup olmadığı, adresi, telefonu ve diğer bilgilerini bu site üzerinden tespit edebilirsiniz. Burada şirket alacağını devraldıktan sonra sizlerle mutlaka iletişime geçer. Bu iletişimin ana nedeni sizi psikolojik olarak baskı altına almak ve borcunuzun ödenmesini sağlamaktır. Bu durumu aslında bankalar ve vekili avukatları da yapmaktadır. Ancak yönetim şirketi alacağının tahsili için sizinle pazarlık yapma yoluna bile gidebilir. Bu durumu borçlu olarak kendi avantajınıza çevirmeniz mümkündür. Bu nedenle de doğru adım atmak sizleri maddi açıdan avantajlı haline getirir.

Okunmalı : Varlık Yönetim Şirketi Eve Arabaya Maaşa Haciz Koyabilir mi? 

Varlık Yönetim Şirketine Taahhüt Vermek

Bir banka ya da kurum ile gerçek kişi olsun borcunuz olması halinde yasal olarak tahsilinin yapılabilmesi için gereken husus İcra müdürlükleri aracılığıyla yasal takibin başlatılmasıdır. Bu manada varlık Yönetim şirketlerine olan borçlarınızın da bir farkı yoktur ve şirket sizlere haciz kaldırmak yoluyla alacağını tahsil edebilir. Sizin yapmanız gereken husus doğru adımlar atarak varlık yönetim şirketi ile pazarlık yapmanız, en uygun şartlarda ödemeyi kabul ederek taahhüt imzalamanızdır. Ancak bu durumdan sonra da dikkat etmeniz gereken hususlar olacaktır.

Taahhüde Uyulmaması Halinde Ne Olur?

Varlık yönetim şirketine vermiş olduğunuz taahhüt sizin borcunuzu ödeyeceğiniz anlamına gelir. Burada borcunuzu belirtilen tarihte ödememeniz halinde ise yasal süreç başlatılsa bile borcun ödenmemesi sonucu sizin vermiş taahhüde bağlı olarak hapis cezası almanıza neden olabilir. Bu nedenle varlık yönetim şirketine vereceğiniz sözlerin dikkate alınması ve tutulması önem arz edebilir.

Kısaca özetleyecek olursak varlık yönetim şirketine borcunuzu ödemezseniz şirket sizin için haciz ve icra yolu ile yasal süreç başlatır ve bu  süreçten sonra banka ürünlerini kullanmaktan yasaklı konumuna gelirsiniz. Bu yasak sizin kredi ve kredi kartı ürünlerini almanızın kullanmanızın önüne geçecektir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu