EkonomiGündem

Pasaport Harcını İnternetten Kredi Kartıyla Ödeme Sayfası Nasıl Öderim? 2021

Yıllık olarak ödemek istediğiniz pasaport harçları ödeme işlemi internet üzerinden yapılabilen bir husus. Bankalar nezdinde ödeyebileceğiniz bu ücreti kredi kartı ile internetten ödeme yapmak çok daha kolay ve hızlı. Anlık olarak giriş yapacağınız sisteme gerekli bilgileri girdikten sonra kartınızdan ödemeyi online yapabiliyorsunuz. Bu aşamada pasaport harca nasıl ödenir? Pasaport harcını internetten kredi kartı ile ödeme arayışında olanlar sayfamızdan bilgi alabilirler.

2021 Yılı Pasaport Ücretleri Ne Kadar?

Yeni yıla girmemize az bir zaman kala 2021 yılı pasaport harcı ücretleri ne kadar olacağı merak konusu. Güncel olarak devletin açıkladığı bir rakam bulunmuyor. Ancak şu an itibariyle ödeyeceğiniz harçlar şu şekilde;

  • 6 Ay 170 Lira
  • 1 Yıl 248,40 Lira
  • 2 Yıl 405,50 Lira
  • 3 Yıl 575,90 Lira
  • 4-10 Yıl 811-60 Lira

İnternet sayesinde sahibi olduğunuz pasaport harcını kredi kartı sayesinde ödeme imkanı için gideceğiniz sayfa https://ivd.gib.gov.tr/. Buradan giriş yaptıktan sonra Pasaport Değerli Kağıt Ödeme linki ile açılan sayfadan Adınız soyadınız, TC numaranız, size en yakın olan bir vergi dairesini seçerek pasaport harcını ödeyebiliyorsunuz. Üyelik gerektirmeyen bir sayfa ile tüketicilere hizmet veren İnteraktif vergi dairesi bu sayfa sayesinde tüm vergisel ve ceza ödemelerini alıyor. Bu nedenle çok sık ziyaret edeceğiniz bir sayfa.

Hangi kartlar İle Pasaport Harcı Ödenir?

Kişiler sahip oldukları kredi kartı ile ödeme yapacakları için kartlarının bu hizmeti alıp almadığının kontrolünü yapıyor. Ancak burada endişelenecek ve sorgulayacak bir husus yoktur. Nedeni ise devlet vatandaşa kolaylık olması açısından her banka ve kredi kartı ile anlaşmaya varmıştır ve her kart geçerlidir. Bu aşamada Troy kart başta olmak üzere American Express, Visa ve Master Card sahipleri hangi bankadan olursa olsun bu ödemeyi yapabiliyor.

İnternet Bankacılığından Pasaport Harcı Ödeme

Mobil ve internet bankacılığı kullanan kişiler bu mecradan da kendi vadesiz hesaplarını ya da Kredili mevduat hesabı sayesinde ödeme işlemi de yapabiliyor. Burada yapmanız gereken husus ödemeler menüsünden pasaport harcını bulmanız ve TC kimlik numarası ile yatırmanızdır. Sizlere karmaşık gelen bir husus olması halinde en doğru adım interaktif vergi dairesi seçilebilir.

ATM’den Pasaport Harca

Bankaların sunduğu bankamatikler sayesinde müşterisi olun yada olmayın kartsız işlem menüsü ile devlet ödemeleri başlığı altında yapacağınız Pasaport harcı ödeme işlemini yine TC kimlik numarası girişi yaparak elde edebilirsiniz. Çok kullanılan bir alternatif olmasa da bu ödeme yöntemi de seçilebilir.

PTT Pasaport Harcı Ödeme

Pasaport harçlarının ödenmesinde PTT şubeleri de yetkilidir. Bu aşamada pasaport ücretlerinizi bu mecralardan kimlik numaralarınız eşliğinde yatırmanız söz konusu. Tüketici olarak yapmak zorunda olduğunuz tüm ödemeler ile bankalar ve devlet gerekli iş birliğini sağlayarak tüketiciye destek verme yoluna gitmektedir. Pasaport almak için gitmiş olduğunuz Nüfus Müdürlüklerinin olduğu hükümet konaklarında da tüketiciye kolaylık olması açısından PTT şubeleri açılmaya başlandı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu