EkonomiGündem

7-24 EFT Gönderen Bankalar Hangileri (FAST Para Aktarma)

Bilindiği üzere Merkez Bankası 18 Aralıktan itibaren yürürlüğe girecek yeni bir uygulamanın müjdesini tüketiciye verdi. Gerçek ve tüzel kişilikler para gönderme işleminde farklı bankaya yapacakları EFT işlemi için mesai saatlerini beklemek zorunda kalıyordu. Yeni uygulama FAST sayesinde dilenilen saat diliminde istediğin yere iban numarası olmadan para gönderme imkanına sahip olunuyor. 7/24 EFT yapabileceğiniz bankalar ise henüz sınırlı sayıda pilot olarak uygulanan finans kuruluşları. Bu aşamada iban numarası olmadan nasıl para gönderilir? Hangi bilgiler ile EFT yapacağım? Hususlarında sizlere bilgi vermek istedik.

Anında EFT’nin Yolu FAST

TCMB yeni bir uygulamanın Aralık ay’ı itibariyle yürürlüğe gireceğinin müjdesini verdi. Bu müjdenin nedeni EFT için mesai saatinin beklenilmek zorunda olunmaması. Bilindiği üzere mesai saatleri üzerinde yapılabilen para gönderme işleminin konusu olan EFT için gelişen teknolojiye rağmen beklenmek zorunda kalınıyordu. Ancak yeni bu uygulama sayesinde artık kişiler diledikleri kişiye e-mail hesabı, telefon numarası, TC kimlik numarası ile para gönderim hakkına sahip oluyor. Yani uzun IBAN numaraları ile uğraşmak zorunda kalmıyorsunuz. Fakat yine de bu işlem için atmanız gereken adımlar bulunuyor.

FAST Nedir?

Fonların Sürekli ve Anlık Transferi açılımına sahip olan FAST EFT saati beklenilmeden para transferinin kolay yolu olarak tanıtıldı. Merkez Bankası bu uygulama sayesinde istenilen bilgiler eşliğinde kolay para gönderme imkanının yolunu açıyor. FAST sayesinde mail tanımına bile para göndermeniz mümkün hale geldi.

Okunmalı : EFT Sorgulama

E-Mail, TC Kimlik ve Telefon Numarasına EFT

Öncelikli olarak farklı bir bilgi ile para göndermek istiyorsanız bu bilgiyi internet bankacılığından giriş yaparak iban numarasına ilişkilendirmeniz gerekiyor. Aksi takdirde gönderemiyorsunuz. Örneğin TC kimlik numarasına gönderecekseniz bu numaraya söz konusu kişinin iban numarasını ilişkilendiriyorsunuz ve bu aşamadan sonra dilediğiniz zaman aralığında aynı kişiye bu bilgi ile para gönderimi yapıyorsunuz.

Okunmalı : Kredi Kartından EFT

Hangi Bankalar FAST ile 7-24 EFT İmkanı Veriyor?

Para transferinde farklı bankaları kullanacak kişilere kolaylık ve hızlı çözüm yolu sunacak olan FAST uygulaması 18 Aralık tarihi itibariyle pilot olarak uygulamaya konuluyor. Bu uygulamaya henüz her banka katılamayacak. Bu aşamada pilot olarak uygulanması nedeniyle ilk duyuruyu Garanti BBVA FAST ve İş Bankası FAST olarak yapıldığını belirtmekte fayda var. Ancak kısa süre içinde tüm bankaların bu uygulama ile kişilere 7/24 EFT imkanı vereceğini şimdiden söyleyebiliriz.

Okunmalı : Gönderilen EFT Ne Zaman Hesaba Geçer?

FAST ile EFT Ücreti Ne Kadar?

Para gönderiminde FAST ile anında para aktarma hizmeti alacak olan kişiler bunun yanında ne kadar masraf ödeyeceğini merak ediyor. Bu aşamada bilindiği üzere bazı bankalar EFT işlemi için önemli tutarlarda masraf kesintisine tabi tutuyor. Hizmetin başlaması ile birlikte bu anlamda FAST EFT Ücreti de belli olacaktır. Ancak normal para gönderme işlemine göre tüketiciye daha çok ücrete neden olması söz konusu olabilir.

Her ne kadar masraflı olsa da bir çok anlamda tüketicinin ve vatandaşın ihtiyacını karşılayacak yeni bir uygulamadan bahsedilirken bu durumun avantaj sağlayacağını belirtmek mümkün. Nitekim 7/24 EFT ile para gönderme imkanı tüketicilerin ve bankaların talepleri arasında bulunuyordu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu