Ekonomi

Taksitle 1 Gram Altın Alma Zamanı Geldi

Altın alımında kredi kartına taksit yasağını biliyorsunuzdur. Bu yasağın getirilmesinde devletin haklı sebepleri vardı ve ortadan büyük çoğunluk kaldırıldı. Yıllar önce 150 TL seviyesindeyken taksitle almaya çalıştığımız altın günümüzde 940 TL seviyesinde hareket ederken gündemi oluşturan 4 bin 250 TL olan asgari ücretin neredeyse dörtte bir fiyatına geldi. Vatandaş ihtiyacı olduğunda bir gram altını taksitle almak isteyecek.

Gram Altın Fiyatındaki Artış

Güncel olarak artan fiyatlar karşısında altın almak gün geçtikçe imkansızlaşıyor. Bu anlamda altın borcu olanlara Allah yardımcı olsun. Kişinin gerçekten ihtiyacı var ki altın ile borçlanmış. Şu aşamada altının gram fiyatı ile borcunu nasıl ödeyeceğini merak etmeyeniniz yoktur. Sürekli artan fiyatların nedeni ne olabilir. Elbette devletimiz gerekli adımları atıyor, atacaktır. Fakat esnafından vatandaşına kadar herkes fiyat artırma yarışına girmiş gibi hareket ediyor.

Diğer taraftan ekonomi haberleri ile döviz kurlarında meydana gelen hareketlilik halen devam ediyor. Artan döviz ile asgari ücrete yapılan zam daha vatandaşın cebine girmeden erimeye başladı. Market fiyatları zaten gözler önünde. Her gün altın, euro ve dolar’da yeni rekor haberlerine alışır duruma geldik. Güne 15,79 ile başlamasına karşın dolar sabah saatlerinde 16 TL ile rekorunu tazeledi, Euro ise 18,21 TL ye kadar çıktı. Altının gram fiyatı ise 936 TL seviyelerinde. Birkaç saat içerisinde 30 TL civarlarında artış gösterdi. İlerleyen süreçte ne kadar olacağı da merak konusu oldu.

Merkez Bankası Faizi İndiriyor Bankalar İndirmiyor

BDDK geçtiğimiz gün bankalara uyarı yazısı göndererek kredilerin maksadı dışında kullanılmasının önüne geçilmesini istedi. Burada maksat dışı derken kişilerin kredi çekerek dövize yatırım yapması olarak algılandı. Diğer bir husus ise Merkez Bankasının faiz indirimi kararı almasına rağmen bankaların kredi faizlerinde indirime gitmemesi. Faiz iniyorsa bankalar neden indirmiyor bu durumda sorgulanmalı diye düşünüyorum.

0,25 Gram Altın Piyasaya Çıktı

Diğer bir taraftan kuyumcu esnafı da satışları yapabilmek için yeni bir ürün piyasaya sundu. 0,25 gram altın satışları yapıldığı duyuruldu. Vatandaşlar eskiden çeyrek altını 150 TL iken taksitle alırken şimdi 0,25 gram altın yaklaşık 250 TL ücretle satışa sunuluyor. Yani bu durumda ilerleyen süreçte 1 gram altını taksitle alacağız. Fakat gram altını taksitle alma yasağı bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu