Ekonomi

Para Politikası Faizi Ne Kadar Oldu?

Yeni Türkiye ekonomi modelinin açıklanması ve TL Mevduat arasındaki ilişkinin nasıl olacağı merak konusu olmasından sonra bir hususta Politika Faizi için geldi. Kur endeksine bağlı olarak yapılacak olan politika faizi ne kadar sorusunun gündemde oluşu yeni ekonomik yol.

Merkez Bankası Para Politikası

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu her ay toplanarak önemli kararlar alıyor. Bunlardan birisi de politika faizi. Bu anlamda Aralık ay’ı toplantısı sonrasında bu hususa açıklık getirilmişti. Yeni yıla girmemiz ile birlikte MB Para Politikası Kurulunun 20 Ocak tarihide toplanacağı, toplantı sonrası alınan kararlar ile kamuoyuyla paylaşılacağı beklentiler içerisinde bulunuyor.

Yeni ekonomi paketinin açıklanması sonrasında dövize endeksli TL mevduatlarının hesaplanmasında para politikası önem arz ettiği için parasını vadeli mevduatlara yatıranların merak edip araştıracağı konuların başında geliyor.

4 Toplantıda 500 Baz Puan indi

MB son toplantısında politika faizini yüzde 15 ten geri çekmiş ve yüzde 14 e indirmişti. 2021 yılı içinde PPK yaptığı toplantılar sonrası 4 toplantı ile birlikte 500 baz puan indirime gitti. Burada enflasyon rakamları da önem arz ediyor ki, TÜİK yıllık enflasyon rakamlarının 21,31 oranında olduğunu açıklamış ve faiz indirim kararı sonrası enflasyon ile para politikası faizi arasındaki makasta daha çok açılmıştı.

Faiz İndirimi Döviz Kurunu Dalgalandırdı

Merkez Bankası faiz indirim kararlarını peş peşe almasından sonra bilindiği üzere döviz kurlarında bir hareketlilik yaşanmıştı. Bu aşamada piyasaya MB’nin müdahale etmesi de duruma çözüm bulamamış son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni Türkiye ekonomi paketi hakkında bilgi vermesi sonrasında değer kaybeden TL birkaç saatte yaklaşık yüzde 30 oranında değer kazandı ve döviz kurları aşağı seviyelere çekildi.

Yeni politika ile TL bir anlamda dövize endekslenmiş oldu ve parasını vadeli mevduat hesaplarında değerlendirilen kişilerin kayıpları döviz kuruna göre devlet tarafından karşılanacak.

Yeni Türkiye Ekonomi modeli ile hükümet ve muhalefet arasında tartışmalar yaşansa da, Türkiye ekonomisinde hızlı dalgalanan kurları ve artan fiyatlar ile enflasyon rakamlarının hızlı yükselişi durdu ve geri çekilmeye başlandı. Önümüzdeki süreçte MB para politikası faizi ile ne kadar olduğunu aylık süreçlerde açıklayacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu