Ekonomi

Küçük Yatırımcıyım, Sizce Neye Yatırım Yapmalıyım?

Sadece ülkemizde değil tüm dünyada ekonomi tepe taklak. Tüm ülkeler faiz artırımına gitmek zorunda kalırken Türkiye’de biraz tersi durum var. Bu anlamda atılan adımların sonuçlarını ilerleyen süreçte göreceğiz. Vatandaş her ne kadar para yok dese de diğer taraftan sizce neye yatırım yapmalıyım sorusu soranda az değil. Yeni yıla girmemize az bir zaman kala siz yatırımınız hangi araçlarda değerlendirirdiniz?

Riski Az Getirisi Yüksek Yatırım Aracı Var mı?

Kişi yatırım yaparken karının yüksek buna oranla da riskinin düşük olmasını istiyor. Bu çerçeveden baktığınızda aslında risksiz yatırım yok denecek kadar az. Nitekim aldığınız riske göre geliriniz de artmış oluyor. Fakat öyle beklendiği gibi riski düşük geliri yüksek bir yatırım söz konusu değil. Ancak yatırımcı olarak almış olduğunuz risk değil sizin ne kadar risk alabileceğinizdir. Bu aşamada sizin yatırımınızın vadesi, beklentinizde yatırımlarınıza yön verecektir.

Faize Yatıranlar Risk Almıyor

Bir çok kesim risksiz olduğu için parasını faize yatırma yoluna gidiyor. İlk etapta önemli getiriler sağlasa da aslında uzun vadelerde ana paranızın eridiğini göreceksiniz. Bu da size önemli getiriler sağlamaz. Fakat güncel olarak en iyi yatırımı yapabilmeniz için bir danışmandan destek almanızı önermekte yanlış olmayacaktır. Ayrıca alacağınız desteğin adresinin de doğru olması, yasal yollardan danışmanlık hizmeti almanız da önem arz ediyor.

Altın, Euro, Dolar Revaçta

Bir çok kesim en güvenli olarak altın yatırımını yapma yoluna gidiyor. Uzun vadelerde gerçekten kazanç sağlayacak bir husus olsa da aslında burada TL’nin değer kaybından bahsetmek doğru olur. Yani aldığınız altın ile paranızın değerini korumuş oluyorsunuz. Ancak küçük yatırımcıların en çok talep gördüğü altın yüzyıllar geçse de vazgeçemediğimiz bir yatırım aracı. Üstelik vadeli ve vadesiz banka hesapları da sizlere alternatif sunulan hizmetlerden birisi.

Son Yılların Gözdesi Kripto Paralar

Altın kurunun yanında TL kaybı ile değerini koruma amaçlı olarak Dolar ve Euro yatırımları da söz konusu olabilir. Risk alıyorsanız paranızı son yılların gözdelerinden olan kripto paralara yönelebilirsiniz. Bazı dönemlerde bu yolla çok para kazanan kesimden bahsetmek mümkün. Ancak riski de yüksek.
Son dakika haberlerine göre söz konusu yatırım olunca altın, euro,  dolar kuru gibi farklı madenlerde alabilirsiniz. Hatta biraz daha ileri giderek borsada hisse senetler alabilirsiniz. Uzun vadelerde senetlerde kazanç sağlarken bazıları kısa sürede sizlere önemli kazançlar sağlayabilir.
Hepsi bir kenara yatırımınızı gündem de doğru zamanda yapmak en iyisi. Bu yatırımın yolu ve aracısı da önem arz ederken yatırımlarını gayrimenkullere yapan kesimden de bahsetmeden geçmek yanlış olur. Alternatif olarak onlarca aracıdan söz edebiliriz. Ancak size en uygun olanı elbette yasal danışmanlardan alacağınız destekler ile olabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu