Ekonomi

10 Yaşa Kadar Çocuğu Olan Ailelere 1600 Lira Para Yardımı PTT’den Alınacak

Devlet destekleri açısından her gün yeni bir haber geliyor. Devlet 10 yaşa kadar çocuğu olan ailelere 1600 TL destek yapacağı belirtildi. Vatandaşa yapılacak sosyal yardımlarsa sürekli devam ediyor.
Çocuğu olan vatandaşlar pandemi sürecinde ve coronavirüs salgını sırasında maddi açıdan yaşadığı zorlukları aşmak adına devletin verdiği sosyal yardım ve destekler devam ediyor. Son süreçte 1000 ve 1100 TL pandemi desteği devletçe başvuru yapanlara dağıtılmıştı.

I ve II Faz Destekler Yapılmıştı

Covid-19 salgınında yapılan destek ödemeleri Ramazan Bayramı öncesi gerçekleştirilmişti. Daha sonraki destek ise Kurban Bayramı öncesi oldu. Bu süreçte son ödeme ile destek yardım paketi olarak 1600 liraya kadar destek ödemeleri verileceği de belirtiliyor. Bu desteğin alınabilmesi için ise kişinin muhtaçlık sınırlarının altında gelirinin olması gerekiyor. Muhtaç durumda olan vatandaşlar bir defa ve düzenli olmak üzere kişinin durumuna göre devletçe para yardımı alıyor. Pandemi için verilen destek miktarı olan 1100 TL ile 10 yaş ve altı çocukları olan kişilere 500 TL ye kadar destek verileceği belirtiliyor. Okulların eğitime devam ettiği süreçte verilecek destek toplamı 1600 TL ye kadar çıkacak.

Sosyal Yardımlaşma Vakıflarınca Düzenli Nakdi Yardım

Devlet vatandaşa vereceği yardımları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarınca veriyor. Ancak diğer kurumlar üzerinden de farklı destekler verilebiliyor. İlerleyen süreçte önceki dönemde olduğu gibi muhtaç olan kişiler e devlet üzerinden giriş yaparak 3. Faz devlet desteği ödemelerine başvuru yapacak. Bu başvurularda 10 yaşına kadar çocuğu olan ve okula giden kesime ayrıca 500 Lira ek ödeme desteği verilecek.

Başvurular E-Devlet Üzerinden Yapılıyor

Nakdi yardım ihtiyacı olan vatandaşlar eğitim yardımı ile birlikte 1600 Liraya kadar devlet desteğini almış olacak. Burada alınabilmesi için e-başvuru yapan vatandaşların yardımlarının Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca onaylanması gerekiyor. Onay sonrası başvuruda vermiş olduğunu İban numarasına paranız yatırılıyor. Burada ibanda problem çıkması halinde devlet PTT şubeleri üzerinden isme havale paranız gönderebilir. Vatandaş ta bu aşamadan sonra TC kimlik numarası ile bu parasını çekebilir.
Devletçe verilen maddi destekler ve diğer bilgiler için Kaymakamlıklar bünyesinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından bilgi alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu