EkonomiGündem

Halkbank ATM (Bankamatik) Paramı Yuttu, Para Sıkıştı Ne Yapabilirim?

Banka şubesi dışında para yatırma çekme imkanını bizlere veren ATM’ler teknik arıza sonrası problemler yaşatabiliyor. Bu anlamda Halkbank ATM paramı yuttu diyen kişilerde ne yapacağını sorguluyor. Sonuçta parasının hesapta kaydı yoktur ve ATM’de kalan para nasıl alınır? Sizin için araştırdık.

ATM’de Para Neden Kalır?

Para çekerken ya da yatırılırken birden azla sebep nedeniyle paranız bankamatikte kalabilir. Bir çok zaman gereğinden fazlasını ATM haznesine koyan tüketici bu durumda paranın sıkışması ile ATM’de kalması sonrası endişeleniyor. Bu durumda parasını çekemeyen veya yatıramayan kişilerin sorunu giderebilmesi için önünde üç farklı yol bulunmaktadır.

ATM para haznesi belli sayılarda kağıt paralar alır. Bu aşamada çok fazla deste halinde para koymanız sizin paranızın sıkışmasına neden olabilir. Bu gibi teknik arızalarda bankamatik parayı alır ve size geri vermez. Ayrıca teknik olarak sayım yapılamadığından da hesaba yansımaz. Bu durum tüketicinin parasının gittiğinden dolayı endişelenmesine neden olur. Halkbank ATM para yutması başta donanımsal ve sistem yazılımları arızası, kişinin ATM de işlem yaparken süre olarak gecikmesi ve yatırdığınız paranın fiziki durumuna göre olabilir.

ATM’de Para Kalırsa Ne Yapmalı?

ATM banka önündeyse ve banka şubesi açıksa çok şanslısınız. Buradan şubeye başvuru yaparak hemen inceleme yaptırmanız ve paranızın hesabınıza aktarılmasını sağlayabilirsiniz. Ancak banka şubesinden uzak ve şube kapalıysa yapmanız gereken hızlı bir şekilde Halkbank Müşteri Hizmetlerini aramak olmalı. Burada paranızın hangi atm’de kaldığı (ATM’lerin numarası bulunur. Bu numara kartsız işlem menüsünden öğrenilebilir) Saati, tarihi gibi bilgiler açılan kayda alınır. Bu aşamadan sonra banka yetkililerinin AtM’ye gitmesi, incelemesi ve sayım yapması beklenir. Bu inceleme sonrası sizin belirtmiş olduğunuz rakamlara ve ayrıntılara uyan bir fazla para olması halinde banka bu miktarı sizin hesabınıza aktarıyor. Hesabınız olmaması halinde de banka şubelerinden birine giderek alabiliyorsunuz.

Halkbank Müşteri Hizmetleri numarası 0 850 222 0 400. Bu numaradan canlı destek alınmalıdır. En kısa bağlantı ise kayıp çalıntı kart menüsü ile canlı desteğe ulaşmaktır. Burada her ne kadar kart dışı işlem yapılmasa da rica etmeniz halinde sizi ilgili yetkiliye aktarabilir.

Paranın İadesi Ne Kadar Sürer

Halk Bankası Bankamatiğine paranız kalması halinde yapılan başvuru sonrası bankamatiğin incelenmesi için personelin gitmesi, ayrıntılara ulaşması ve size iade etmesi için yaklaşık 4-7 gün arasında bir süre geçer. Banka önündeki şubelerde bu durum daha kısa sürebilir.

Halkbank ATM para yutması sonrası yapılan başvuru ile bu para size iade edilir. Burada ATM hesabında yatırılan ve çekilen paralar ile ATM’de bulunan para arasında hesaplama ile ayrıntı çıkartılarak işlem yapılıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu