EkonomiGündemÖzel Haber

Başka Bankadan Gönderilen EFT Ne Zaman Hesaba Geçer?

Aynı bankanın farklı şubesine para gönderme işlemi havale iken başka bankadan gönderilen EFT ile para aktarımı da mümkün. Bu aşamada kişiler gönderdiği gibi alacak olan kişiler de hesaba ne zaman geçer sorusunu soruyor.  Aslında bunun cevabı çok açık. 15 dakika gibi bir süre içerisinde para hesaba geçer. Fakat bu cümle sonuna da ancak diye eklemek gerekiyor. Yani her zaman bu süre geçerli değil.

Saatinde yapılan EFT nin Hesaba Geçme Süresi

EFT talimatı vermeniz ile karşı hesaba geçmesi 15 dakika kadar hatta bazı zamanlar da çok daha kısa sürelidir. Fakat bu durum mesai saati içinde yapılması halinde geçerlidir. Hafta içi mesai saatleri olan 09:00 ile 16:30 saatleri arasında yapacağınız eft nin karşı hesaba geçme süresi ancak bu kadardır. Fakat bu saatler dışında yapacağınız gönderimler talimat ile yapılır ve banka aldığı talimatı ilk mesai saatine bekletir. Bunun nedeni EFT nin Merkez Bankası onayı istemesidir. Başka bankaya gönderim olacağı için onay mercii mesai saatlerinde bu hizmeti verir. Bu nedenle ilk çalışma saati beklenmek zorunda kalınıyor. Gönderilmiş talimatlar ile EFT Sorgulama da imkanlarınız arasında.

Merkez Bankasının Onayı Gerekiyor

Merkez bankası aldığı talimat ile onayı verdikten sonra karşı bankanın havuzuna parayı geçirir ve karşı bankada inceleme yaptıktan sonra ilgili hesaba aktarır. Burada para aktarımının doğru olması adına iban numarası kullanılması gerekir. Aksi takdirde kişi hesap numarası ile de gönderim yapabilir. Fakat bu aşamada da iban olmadan işlem yapacağını kabul etmesi gerekir.

Yanlış İbana Para Giderse

İban numarası yanlış olması muhtemel olsa da, internet bankacılığından gönderim yapıyorsanız burada kontrol amaçlı olarak kişinin adı ve soyadının iki harfi görünür. Eğer doğru kişiyse talimatı verebilirsiniz. Ancak yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız göndermenize gerek yoktur. Fakat yanlışlık yaptınız ve farklı bir isme gönderim sağladınız. Burada gönderirken paranızı karşı hesabın adı soyadı ve telefon numarasını giriyorsunuz. Karşı banka havuzunda beklerken para kontrol edildiğinde hesap sahibinde bir yanlışlık olduğu görünür ve banka size hesabınıza parayı iade eder.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu