EkonomiSon Dakika Çiftçi HaberleriZiraat Bankası

Çiftçiye Düşük Faizli Sütçü Hayvan Kredisi Ziraat Bankası’ndan

25 Mart 2020 tarihinde yayımlanan Resmi Gazetede Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerince çiftçinin faydalanabilmesi için düşük faizli yatırım ve işletme kredisi verileceği açıklanmıştı. Bu aşamada çiftçiler bu desteğin sağlanmasındaki tarih aralığını da tam anlayabilmiş değil. Söz konusu düşük faizli çiftçi kredisi alabilmeniz için açılan imkan 31 Aralık 2022 tarihine kadar devam ediyor. Bu anlamda çiftçiler hangi kredilendirme konuları olduğunu teknik kriterlerin neler olduğunu da öğrenmek istiyor. Çiftçiye Ziraat Bankası eliyle verilecek kredilerde Tarım Kredi Kooperatiflerinin rolü de merak konusu. İşte Çiftçilere Uygun Tarımsal Destek Kredisi paketi ve kriterleri.

Ziraat Bankası Tarımsal Destek Kredisi Hangi Üretimler İçin Veriliyor

Tarım Kredi Kooperatifleri çiftçinin tam anlamıyla ihtiyacı olan tarımsal krediyi Ziraat Bankası koordinesinde çiftçilerin hizmetine sunuyor. Bu hizmetin alınabilmesinde ana başlıkta kredilendirme konuları şu şekilde;

  • Sütçü ve kombine Sağır Yetiştiriciliği
  • Damızlık Düve Yetiştiriciliği
  • Büyükbaş Hayvan Yetiştiriciliği
  • Küçükbaş Hayvan Yetiştiriciliği
  • Arıcılık
  • Kanatlı Sektörü
  • Su Ürünleri Sektörü
  • Örtüaltı Üretimi
  • Yem Bitkisi Üretimi

Sütçü ve Kombine Hayvan Yetiştiriciliği Kredisi

Sütçü ve Kombine hayvan yetiştiriciliği için uygun faizli çiftçi kredisi alınabilmesi için en az elli ve daha üzerinde havyan yetiştirmeye elverişli manda ve sığır işletmesi kurmaları gerekiyor. Bu anlamda sığır yetiştiriciliği için ırklar da belirlemiş durumda. Holstein, Jersey ve Avrupa kırmızıları ile kombine ırklarını oluşturan Monteliard, Brown Swiss ve Simental hayvan üretimi için barınak yapımı, tadilatlar, süt sağım makine ve süt tankları, yem üniteleri, balya ve çayır biçme makineleri, silaj, hayvan yatağı, gübre yönetimi için gerekli ekipman alımı için çiftçinin karşılaşacağı giderlerin kullanımı için kredi verilecek.

Bu anlamda alacağınız çiftçi kredisi ile alınacak sığırların Bakanlığın sistemine kayıt edilmiş olması ve belgesi olması gerekiyor. Bunun yanında damızlık hayvanın ilk yavrusuna gebe olması da aranan şartlar altında. Yaşı da 36 ay ve altında olmalı. Manda alımında ise yine sisteme kayıtlı ve gebe olması en fazla 48 aylık yaşa sahip olması gerekiyor.

Krediye Nasıl Başvurulur?

Çiftçinin sütçü ve kombine hayvan yetiştiriciliğinde kullanılmak üzere uygun faizli kredi alabilmesi için söz konusu kriterleri hayvanların taşıyor olması da gerekenler arasında. Çiftçi Kayıt Belgesi sahibi çiftçiler krediye Ziraat Bankası şubelerinden başvuru yapabiliyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu