EkonomiÖzel Haber

Başvurunca 200 – 400 – 600 TL PTT’den Anında TC Kimlik Numaranıza Yatan Parayı Ödeme Alıyorsunuz

Geçmiş yıllarda Başbakanlığa bağlı olarak faaliyet gösterirken kapanmasının ardından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı doğrultusunda bayanlara yönelik özel sosyal yardımlar veriliyor. Elbette bu kriteri taşıyan kişilere verilen bu yardımlardan hak almaya kazananlar yararlanıyor. Burada Aile ve Sosyal Politikalar il Müdürlükleri ve İlçe Müdürlüklerine müracaatta bulunan anne ve babalara da yapılabiliyor. Geçtiğimiz yıllarda başlatılan doğum yardımı ile 1. Çocuk, 1. Çocuk ve 3. Çocuklara para yardımı yapılıyor.

Neden Para Yatırılıyor?

Başta nakdi yardım olmak üzere devlet sosyal yardımları gerektiği suretle yapıyor. Bu yardımların kalemleri de farklılık gözetiyor. Yeni çocukları olan kişilere de çocuk sayısına göre farklı yardımlar yapılıyor. Burada birinci çocuk için 200 TL, ikinci çocuğu olana 400 TL verilirken 4. ncü çocuğu olan kişilere de 600 TL para yardımı yapılıyor. Yapılan yardımdan yararlanabilmek için kişi hastaneden doğum raporunu aldıktan sonra ikamet ettiği ilde bulunan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne müracaat yapıyor. Buradaki bir formu doldurarak elindeki doğum raporu ile başvurusunu tamamlıyor. Başvuruda baba veya anne ikisinden birisi yapabiliyor. Yeni doğan çocuk yardımı parası başvurusu nasıl yapılır sorusunu soranlara makalemiz yardımcı olabilir.

Nasıl Başvuru Yapılır?

Doğum yardımı ile çocuk parası anneye verilen bir para. Bunun için başvuru sonrası annenin TC kimlik numarası ile yatırılıyor. Bu nedenle parayı da sadece anneler çekebiliyor. Çocuk parası PTT şubeleri nezdinde çekilmesi söz konusu. Ancak bazı bölgelerde Ziraat Bankası şubelerinden de çekilebiliyor. Bu aşamada ikametinizin bulunduğu ilçedeki Ziraat hesaplarına aktarıldığı için yine TC kimlik numarası ile hareketle paranızı çekebiliyorsunuz. Burada İl müdürlüğü gerekli incelemeyi yaptıktan sonra para aktarımı yapıyor ve kişilere belli bildirimler yapabiliyor. Bildirim gelmemesi halinde kişi dilerse İl Müdürlüğünden paranın durumu hakkında da bilgi alabilir. Kişini müracaatı incelendikten sonra nüfuk kayıtları da incelendiğinden çocuk sayısına göre para yatırılması söz konusu. 3. Çocuk için 600 TL aldıktan sonra diğer çocuklarınız için bu paranın alımı farklılık taşıyabilir. Asker çocuğu nakdi para yardımı da diğer yapılan yardım  kalemlerinden.

Ne Zaman Yatar?

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne çocuk parası almak için başvuru yaptıktan sonra burada Müdürlüğün yoğunluğuna göre paranız yaklaşık 15 gün içerisinde yatırılıyor. Para yardımı yatırılan anne de TC kimliği ile PTT şubesine başvurarak parasını alıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu