DünyaEkonomiGündem

Baykar Hisse Senedi Varmı? Türk İHA – SİHA Borsaya Açıldı mı?

Suriye’de askerlerimize yapılan saldırı sonrası Suriye Askeri güçlerini yerle bir eden, sonrasında da tüm dünyanın dikkatlerini üzerine çeken insansız hava aracı İHA ve silahlı insansız hava aracı SİHA üretimi ile ülke olarak gurur kaynağımız olan Baykar, Baykar Savunma Sanayi kuruluşu. Bu anlamda son zamanlarda çok sık adından  ettiren Baykar hisse senedi var mı? Halka açıldı mı? Borsada işlem görüyor mu gibi merak söz konusu. Bunun asıl nedeni ise yaptığı yatırımlar ile ön plana çıkması ve çok yüksek kazanma beklentisi olabilir.

Askeri Operasyonlardaki Başarısı Gücüne Güç Kattı

Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki savaşta Azeri güçlerine güç katan ve Ermenilerin kaçmasına neden olan SİHA’lar dünya ülkelerinde adını ön plana çıkardı. Savaşın kazanılmasında büyük rol oynayan bu araçlar sayesinde Türkiye Savunma Sanayi de önemli yollar kat etti. Gösterdiği performans ile ilgi çeken Baykar firmasının silahlı ve silahsız insansız hava araçları bu sayede de dünya ülkelerince talep edilir hale geldi. Bu aşamada Hisse Senedi olup olmadığını araştıran kişiler de Baykar İHA ve SİHA’larına yatırım yapmak istiyor. Ancak güncel olarak 23.10.2020 tarihi itibariyle Baykar firması Borsa İstanbul’da işlem görmemektedir. Yani hisse senedi yoktur ve halka açık değildir. Fakat bu durum ileriki zamanlarda açılmayacak anlamına gelmemektedir.

35 Yıldır İnsansız Hava Aracı Üretme Çalışmalarına Devam Ediyor.

Tamamen yerli mühendislerimiz ile 35 yıldan bu yana yapılan çalışmalar ile Türk Silahlı Kuvvetlerine güç katan Baykar sürekli Ar-ge çalışması içerisinde. Otomotiv Endüstrisi için kurulmasına rağmen aha çok gökyüzü ve havacılık sektörüne taşıyan firma Türkiye’nin ilk yerli insansız hava aracını üretme başarısını gösterdi.

Baykar Borsa İstanbul

Borsa İstanbul’da halka açılarak işlek görür mü bilemeyiz. Güncel olarak böyle bir çalışmanın olmadığı da bilinenler arasında. Ancak gelecek yıllarda Türkiye’nin yurt dışına ihraç edeceği insansız hava araçlarından ziyade silahlı insansız hava araçları gündem oluşturmaya devam edecektir. Bu kazanım ülke ekonomisine olduğu gibi Türk Silahlı Kuvvetlerinin de başarısında temel nedenlerden birisi olacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu