BankalarEkonomiSon Dakika Çiftçi HaberleriZiraat Bankası

Ziraat Bankası Besicilik Kredisi Nasıl Alınır?

Hayvan ve bitkisel üretimde finansal desteğin ilk adresi Ziraat Bankası üretim yapan çiftçiye düşük faizli ve faizsiz kredi vermeye devam ediyor. Bu anlamda başvuru yapan çiftçinin gerekli şartları taşıyor olması halinde 2 yıl ödemesiz kredi başta olmak üzere Besicilik Kredisi nasıl alınır sorusunun cevabını arayanlara araştırma yaptık.

Büyükbaş Hayvan Besiciliği

Bilindiği üzere özellikle büyükbaş hayvan üretiminde faaliyette bulunan işletmelerin yatırım kredisi kullanması için belli şartlar bulunuyor. Bu şartlarda yayımlanan tebliğlere göre açıklanırken belli tutarlarda finansal desteğin alınmasında karşımıza çıkan başlıca üretim faaliyetleri şu şekilde sıralanıyor.

  • Damızlık Düve Yetiştiriciliği
  • Sütçü Kombine sığır yetiştiriciliği
  • Büyükbaş ve küçükbaş hayvan besiciliği işletme ile yatırım kredisi.

Devletin çiftçiye finans desteğinde eli ve kolu konumundaki Ziraat Bankası Cumhurbaşkanlığı Kararında limit, faiz oranı ve faiz indirimlerinden açıkça belirtilmiştir. Bu manada büyükbaş hayvan besiciliği yapacak işletmelerin en üst seviyedeki kredi limiti 10 milyon lira olarak belirlenmiş. Buna göre yatırımda indirim oranı ise işletme kredisinde % 100 olarak verilebiliyor. Belirlenen 30 ilde faaliyet gösterenler en yüksek indirim oranı olan % 90 oranında  hibe kredi destek alabilmesi için 40 yaşında genç çiftçi olunmasıyla beraber kadın çiftçi olması halinde de % 10 ek faiz indirimi söz konusu oluyor. Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Tebliğ (2020-4) ile üretici konumundakilerin merak ettiği tüm ayrıntılara yer verilmiş.

Krediler Ziraat Bankası’ndan

Ziraat Bankası eli ve Tarım Kredi Kooperatiflerince kullandırılması düşünülen yatırım ile işletme kredilerinin süresi ise 1.1.2020 ile 31.12.2022 tarihleri arasını kapsıyor. Çiftçiye verilen mazot gübre desteğinden sonra başvuru ve alım için gününüz yeterince bulunuyor. Tebliğin ikinci bölümünde ise özellikli indirim kriterlerine yer verilmiş. Bu anlamda yatırımın yapılacağı bölge de önem arz ediyor. Burada damızlık düve, küçükbaş, sütçü ve kombine sığır yetiştiriciliği için bölgeler ile iller belirtilmiş. Ancak büyükbaş hayvan besiciliğinde ek indirim alınabilecek iller şu şekilde;

Adana, Afyonkarahisar, Aksaray, Amasya, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Burdur, Bursa, Çanakkale, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Gaziantep, Isparta, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kırklareli, Kırşehir, Konya, Malatya, Manisa, Muğla, Niğde, Tekirdağ, Uşak, Şanlıurfa.

Büyükbaş hayvan besiciliğinde yatırım kredisinden faydalanabilmeniz için barınak yapımı, tadilatı, yem hazırlama ünitesi, balya ve çayır biçme makinesi, travay, tartı sistemleri, gübre yönetimiyle ilgili alt yapı ve donanımın alımları yapılması gerekiyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu