BankalarEkonomi

Katılım Hesabı Nasıl Açılır?

Katılım bankalarının birden fazlası faize dayalı olarak normal bankalarınkilere benzediği söylenmektedir. Ancak bankaların kar eşitlikleri ile faizlerinin birbirine yakın olduğu bu sebeplerle kurumlar birden fazla sözel eleştiriye uğruyor. Ve de çok belli olan bu diğer benzerliklere karşı bankalar arasında ciddi farklar oluyor. Bu yazı tipinde bankacılığın bugüne kadar görünümlerini Dikkate alarak açıklayacak birden fazla yapmış oldukları işlemlerden sonra peşin alıp taksitli satma işlemini İslami bir görüntüden değerlendirilecek ve faiz-kar benzerlik ve farklılıklarını ortaya çıkarmaya çalışacağız.

 Katılım Bankacılığının Günümüzdeki Tanımı

Faiz iki şahsın ya da iki şirketin kendi aralarında anlaşmış oldukları fiyattın fazlasını karşılıksız olarak vermektir. Katılım bankları ise bunun tam tersi olarak faizsizlik esasına göre çalışır. Yatırımcıların kar ve zarara katılma yönünde fon toplayıp ortaklık, ticaret ve de finansal kiralama ve bu tarz işlerin türevleri olan işlerde fon kullandıran yapıya sahip bir bankacılık anlayışıdır. Bu dönemlerde katılım bankaları yatırımcılardan fon toplama aşamasındaki kar ve zarar işlerini başarıyla uygularken bunun tam tersi olarak fon kullandırma aşamasında kendilerine ait bu yöntemleri kullanmakta pek başarılı olamıyor. Bu dönemlerde katılım bankaları genel olarak ticarete yönelmiş durumda. Yatırımcılarının kendilerine olan güveni ve beklentisi aynı zamanda ideal olan ortaklık yöntemleri katılım bankalarında şimdilik oldukça az yer kaplamaktadır. Bu ve bunun gibi özellikleriyle katılım bankalarının bugünkü hali finansal işlemlerle ürün ve hizmet hareketliliklerinin birbirine sıkı sıkıya bağlandığı, Yatırımcının aldığı fon ile her para hareketinin kesinlikle bir mal veya herhangi bir hizmete karşılık geldiği, bütün bunlardan elde edilen gelirin ise katılım bankalarının yatırımcılarıyla paylaştığı bir sistem olarak tanımlanabilir.

 KATILIM HESABI NASIL AÇILIR?

Katılım hesabı nasıl açılır? Sorusuna gelecek olursak tıpkı herhangi bir banka hesabı açıyormuşçasına katılım bankalarına gidip hesap açmaktır. Normal bir hesap açılırken istenen belgelerin eksik veya fazlası katılım bankaları tarafından istenmektedir. Umarım katılım hesabı nasıl açılır? Adlı makalemiz sizlere yardımcı olmuştur.
 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu