BankalarEkonomi

Katılım Bankası Kiralık Kasa

Günümüzde birçok kişi ileride geleceği için yatırım yapar. Bu yatırımlar bazen bankaya para yatırmak altın yapmak arsa veya tarla almak, parasını yatırım yapmak isterler. Bu yatırımların yanında bir de Katılım bankası kiralık kasa da bulunmaktadır. Eğer bir altın yaptığınızda veya yüklü miktarda bir paranız olduğunda bu para veya ziynet eşyaların evde ya da cebinizde, çalınma korkusu var diyelim. Eğer durum böyle ise ve bu ziynet eşyalarını nerede saklayacağınız hakkında bir fikriniz yoksa katılım bankalarının avunmuş olduğu kiralık kasalarında her türlü çok önemli olan herhangi bir dosyanızı, altınlarınızı paralarınızı ve buna benzer çeşitli önemli olan eşyalarınızı saklayabilirsiniz.
Bankanın sunmuş olduğu Katılım bankası kiralık kasa ile ilgili bankaya gidilerek, banka ile görüşür. Görüşülmesinin sebebi ise elinizde olan ve bankaların kiralık kasalarına koyacak olduğunuz ziynet eşyası belge veya para gibi eşyalarınızın ne kadar süre ile kasalarda durması. Çünkü bankaların kiralayacak olduğu kasaların fiyatları aylık veya yıllık olarak değişmektedir. Bankaya giderek kasada ne kadar süre kadar durmasını söyleyeceksiniz ve banka size ona göre belirlemiş olduğu bir rakam söylersek, eğer kabul etmeniz durumunda, eşyalarınızı saklamak için size özel olacak olan kasanın, kira kasası sözleşmesini hazırlayacaklardır.
Hazırlanan bu sözleşmeye imzalar atılacak eşyalarınızı kasasın içerisine koyabileceksiniz. Tabi bu miktar bankadan bankaya göre kasanın boyutuna göre değişkenlik göstermektedir. Sözleşme bittikten sonra kira ücretini ve depozitoyu peşin ödemek zorundasınız. Kiralamış olduğunuz kasa 3 aylık ise ve bu 3 ayın sonunda süre bittiyse yenilemek size kalmıştır. Yenilemek istemezsiniz kiralarken ödemiş olduğunuz depozito ücreti geri alınmaktadır. Kiralık kasanın 2 anahtarı vardır. Birisi sizde diğeri bankada bulunmaktadır. Anahtarların ikisi de bir araya gelmeden bankanın kasayı açması mümkün değildir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu