EkonomiGündem

Konut Kredisinde Faizler Ne Zaman Düşecek Düşer mi?

Ekonomi piyasasında meydana gelen oluşumlar neticesinde bankaların verdiği kredi ürünlerinin hepsinin faiz oranlarında ciddi artışları hep beraber yaşadık. Bundan sonraki süreçte bu oranlar ile konut satışlarını ve emlak piyasasına yön verecek olan Konut Kredisi faizlerin geleceği konusunda tüm ekonomi uzmanlarının ayrı fikirleri bulunuyor. Net olarak önümüzdeki süreçte neler yaşayacağımızı hep beraber izleyeceğiz.

Ev Kredileri Düşecek mi?

Coronavirüs salgını sonrasında yeni normal hayata başlangıç ile piyasanın canlanması adına atılan adımlardan biri de diğer kredi ürünleri ile birlikte konut kredisi faizlerinin düşürmek oldu. Bu aşamada emlak sektörünün canlandığını söylemek mümkün. Ancak düşen faizler beraberinde artış sağlayan konut fiyatları ile alınamaz seviyelere kadar ulaştı. Buna rağmen bu oluşum konut satışlarında rekorları da beraberinde getirdi.

Ekonomik durumlar, gelişmeler ve siyasi oluşumlar neticesinde sürekli konut piyasası, geleceği hakkında sürekli senaryolar yazılıyor. Bu senaryoların günlük güncellenmesi neticesinde vatandaşların ne yapacağı merak konusu. Bu nedenle alımını düşündükleri konut için erteleme yapmaktan başka çaresi kalmayan tüketiciler faiz oranların düşmesini beklemeye çoktan başladılar. Peki Konut Kredisi faizleri Ne Zaman Düşecek? Düşer mi büyük bir soru işareti.

Konut Kredisi Faizleri Ne Zaman Düşecek?

Açıkcası bu sorunun cevabını henüz kimse veremiyor. Vermesi de mümkün değil zaten. Fakat ekonomik durumlar itibariyle her kesimin bir beklentisi bulunuyor. Bu beklentilerin oluşmasında ana sebep ise geçmiş dönemlerde yaşananlar. Zira son seçim öncesi devlet bankaları yoluyla konut kredisi faiz oranları 0,70’lere kadar indirilmişti ve vatandaşlarda bunu fırsat bilerek oldukça iyimsek yaklaşmıştı. Bununla birlikte konut alımında ödenmesi gereken harç tutarları da indirgenerek cazip hale getirildi. Bütün bu imkanlara ilave olarak konut piyasasında KDV oranı da yüzde 18’den 8 seviyelerine çekildi ki bir dönem emlak piyasasındaki daralma için önemli bir adım oldu.

Atılan adımlar neticesinde rahat nefes alan Emlak piyasasında kısa süreli bu açılım faizlerin artması neticesinde yerini zorlu bir sürece bıraktı. Zira ABD ile yaşanan ekonomik kaos neticesinde dalgalanma yaşayan Türkiye ekonomisindeki son enflasyon rakamları ürkütücü. Konut yapımında kullanılan özellikle demir ve çimento fiyatlarındaki artışlar neticesinde konut fiyatları da neredeyse % 50 seviyelerinde arttı. Bu artışa ortak olan konut kredisi faizleri bazı bankalarda yüzde 3 seviyelerine kadar çıktı ki krediyle ev alımı neredeyse durma noktasına geldi.

Güncel olarak Ziraat Bankası Konut Kredisi faizleri yüzde 1,09 ile en düşük oran olarak bankalar arasında en göze batanı. Buna rağmen alacağınız 100 bin lira krediye 229 bin lira kadar faiz ödemek zorunda kalıyorsunuz. (180 ay için) Artan konutun fiyatı da eklenince tüketicinin hareket edeceği bir nokta kalmıyor. Zira bu krediyi alabilmenin yanı sıra bu kredinin taksitlerini ödeyebilmekte önemli.

Ne Zaman Konut Kredisi faizleri düşer bilinmez fakat yerel seçimlerin yaklaşması nedeniyle emlak piyasasında olduğu kadar ev almak için bekleyen tüketicileri de saran beklentinin ne kadarı karşılanacak hep beraber göreceğiz.

Sonuç Olarak Konut Kredisi Faizleri Ne Olur?

Güncel olarak bakıldığında konut kredilerinin düşük seviyelerde olduğunu söylemek mümkün. Ancak bu oranlar ev alacak kişilere uyan bir miktarda değil. Bu nedenle kredi faizlerinin düşmesi beklentisi ev alımı düşüncesinde olanları çoktan almış durumda.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu