Bankalar

Hafta Sonu EFT Yapılır mı?

Bankacılık sektörünün gelişen teknoloji ve iletişim olanaklarına daha çok uyum sağlama ve müşteri memnuniyetini bir adım öne çıkarma konusunda müşterilerine sundukları hizmetlerin çıtası her geçen gün yükselmektedir. Bu bağlamda tüm bankaların, mesai saatleri ve resmi tatiller gözetmeksizin hafta sonu, hafta içi, 7 gün 24 saat hizmet veren müşteri hizmetleri servisi mevcuttur. Ayrıca bankamatik hizmetleri, internet bankacılığı ve telefon bankacılığı ile mekân kaygısı yaşanmadan her an her yerde bankacılık hizmetinde sınır yoktur. İşte bu özgürlük getiren uygulamalardan biri de EFT hizmetidir.

EFT Nedir, Ne Zaman Yapılır?

EFT; elektronik fon transferidir ve bankalar arası para transferi sağlar. Yani Garanti Bankası’ndaki bir hesaptan Akbank’taki bir hesaba para göndermek için EFT sistemi kullanılır. EFT işlemi; bankamatik, telefon bankacılığı ve internet bankacılığı aracılığıyla yapılabilir. EFT sisteminde, para transferi için banka şubelerine gitmeye gerek yoktur. Ancak EFT sisteminin tek kısıtlayıcı yönü; sadece hafta içi ve mesai saatleri kapsamında para transferine imkân veriyor olmasıdır. Ayrıca resmi tatillerde de EFT yapılamamaktadır.

EFT Nasıl Yapılır?

EFT işlemi; banka şubelerinde gişelerden de yapılabilmektedir. Ancak daha pratik olması açısından telefon bankacılığı, internet bankacılığı ve bankamatik aracılığıyla EFT yapmak tercih sebebidir. EFT sisteminde para transferi için; gönderen adı, soyadı, banka, alıcı banka ve alıcının adı, soyadı bilgileri yeterlidir. EFT yapıldıktan sonra 2-3 dakika ve 3 saat arası bir zaman diliminde para alıcının hesabına geçer. Ancak mesai saatleri dışarısındaysa ertesi gün mesai başlar başlamaz para hesapta görülür.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu