BankalarEkonomiGaranti Bankası

Garanti BBVA FAST Para Gönderimi Nasıl Yapılır?

Bankacılık sektörüne yeni bir uygulama olan FAST Merkez Bankasınca uygulamaya alındı. Bu anlamda Türk bankacılığında önemli bir çığır atlanılmasına sebep para gönderiminde istenilen saatin kullanılabilecek olması. Bilindiği üzere geçmiş dönemde havaleler anlık her an yapılabilirken EFT saatlere takılan bir hizmet idi. Fast sistemi ile TCMB tüketicilere önemli bir hizmet vermeye başladı. Henüz pilot olarak uygulanacak bu sistem ile her bankanın geçiş yapmayacağını da belirtmekte fayda var. Nitekim Garanti BBVA Fast ile istenilen saatte para gönderiminde verilecek uygulamayı müşterilerine sunacaklarını da açıklayan bankalardan bir tanesi oldu.

Garanti FAST ile Kolay Adres Para Gönderimi

Dünya genelinde bankacılık sektöründe oluşumu ile önemli bir potansiyeli bulunan Garanti BBVA Türkiye’de de faaliyetine aktif bir şekilde devam ediyor. Bu manada gelişen teknoloji ile yenilikleri de müşterilerine sunan banka IBAN numarasına ihtiyaç olmadan para aktarımına olanak verecek olan FAST ile hizmet vereceğini açıkladı. Bu şu anlama geliyor. Garanti BBVA müşterisi olan herkes hesabındaki parayı istedikleri bankaya istedikleri saatte gönderebilecekleri, para transferini gerçekleştirebilecekleri anlamına geliyor.

FAST İle Anında Para Transferi

Merkez Bankasının yeni uygulaması olan FAST ile 7-24 istenilen saatte para gönderimine olanak verecek olan kolay adres sistemine Garanti BBVA Bankası da dahil oldu. Bu aşamada para gönderimleri 18 Aralık tarihi itibariyle başlayacak. Fonların Anlık Sürekli Transferi açılımı ile adlandırılan FAST para aktarımında önemli bir aşama.

Garanti FAST ile Para Nasıl Gönderilir?

Para gönderiminde banka hesap numarası ya da IBAN numarası bankalarca istenilen ana husus. Ancak burada FAST sayesinde bu numaraya ihtiyaç duyulmadan gönderilecek kişinin cep telefonu, pasaport numarası, e-posta adresi ya da en önemli numaralarımız arasında bulunan TC kimlik numarası ile istenilen kişiye anında para transferi sağlanacak. Ancak burada ilk aşama bu kişisel bilgilerin bir iban numarasına bağlanması ve ilişkilendirilmesi ile olacak. Yani kişinin TC kimliğini iban numarasına eşleştirmeniz halinde bu kişiye kimlik numarası ile para gönderimi yapabilir haline geleceksiniz.

Teknik olarak alt yapısı hazırlanan Merkez Bankasının yeni uygulaması FAST yakın zamanda tüm bankaların vereceği hizmetler arasında olacak. Bu aşamada Garanti BBVA FAST ilk aşamada para gönderiminde kullanabileceğiniz alternatif yol oluyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu