BankalarEkonomi

Bankalar Dolar (Döviz) Bozar Mı?

Maaşını dolarla alan veya dolar ile alış veriş yapan kişilerin merak ettiği bir konu bu parayı nasıl bozduracakları konusundadır. Dolar bozdurmak için döviz alım satımı yapan yerler vardır. Bu yerlerde dolar gibi döviz alabilir ve satabilirsiniz. Bu yerler arasında bankalar olup olmadığını merak edenler de vardır. Peki, bankalarda dolar bozdurulur mu? Dolar bozdurmak isteyen kişiler paralarını bankalar yardımıyla bozdurabilirler. Yani sorunun cevabı evet olmaktadır. Sahip olduğunuz doları bankaya yatırabilir ya da burada TL karşılığında bozdurabilmeniz mümkün.

Bankamatikten Dolar Bozdurma

Bankalar dolar bozdururken o günkü borsaya göre hareket ederler fakat yine de normalden düşük fiyat verirler. Yani verdiğiniz paranın tam değerini alamazsınız. Bu bankalar arasında Yapı Kredi, İş bankası, Ziraat Bankası gibi bankalar bulunmaktadır. Ayrıca bankamatik hizmeti veren bankalar da mevcuttur. Maaşını dolarla alanlar ya döviz bozdurmak isteyenler yine de normal paradan daha az alacaklarını bilmeleri gerekir. Döviz bozdurmak için bankadan sonra ikinci yol elbette kuyumculardır. Fakat her kuyumcu farklı fiyat verirler. Bu yüzden uygun bir kuyumcu bulmanız gerekmektedir. Bunun içinde biraz gezmeniz gerekiyor.

Banka, ATM Dolar Bozdurma

Sonuç olarak alım satımında kar elde etmek isteyen bankalar ve kuyumcular bu karı paradan kesmek zorundadırlar. Döviz bozdurmak zahmetli bir iştir. Bu iş ister bankada ister kuyumcu da ya da döviz bozdurulan herhangi bir yerde olsun aynıdır. Alırken pahalı alır ucuza satarsınız. Örneğin 1 dolar 7,50 TL’ye denk gelse dahi asla 7,50 lira almazsınız alacağınız para 7,40 civarı olur. Alacağınız zaman ise 7,55 – 7,60 civarlarında alırsınız. Bunun amacı döviz bozduran kişinin, bankanın kar elde etmesidir. Ama yapacağınız en mantıklı şey öncelikle en uygun fiyatı veren bankayı bulmaktır. Bu sayede paranızın tam karşılığı olmasa da daha yakın karşılığını alırsınız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu