Yerel Haberler

Döşemealtı Kırkgöz Gölü Kaderine Mahkum 

Döşemealtı İlçesinde bulunan ve doğal sit alanı olarak ilan edilen Kırkgöz Gölü yıllardır kaderine mahkum edilmiş durumda. Antalya’nın en büyük su kaynaklarından birisi olarak kabul edilmesine karşın balçık ve bataklık kokan gölün etrafı da içler acısı.

Vatandaşın her gittiğinde bir önceki gittiğini aratır hale gelen gölün içerisinde balçıklar, bataklıklar ve inşaat artıkları ile plastik şişe ve poşetler bulunuyor. Bir çok yerinde de içki şişeleri ile karşılaşan halk Kırkgöz Gölünün beklenen düzenlemesinin yapılmasını istiyor.

2016 yılında cazibe merkezi haline geleceği iddia edilen göl ayrıca Antalya’nın içme suyu deposu olarak görev görüyor. Belediye Başkanının seçim çalışmalarında yapılacak projeler arasında dikkat çeken Kırkgöz Gölünde ahşap yürüyüş yolu, kuş gözlemek için kuleler, bisiklet yolları, kafeterya, piknik alanı, çocuk oyun alanları ve seyir terasları bulunuyordu. Aradan geçen dört yılın ardından önceki yıllarını aratan Kırkgöz Gölü kaderine mahkum edilmiş durumda.

Antalya’nın içme suyu deposu olmasına karşın gölde meydana gelen kirliliğin saçtığı tehlike göz ardı ediliyor. Etrafında büyük emellerle açılmış ancak kapatılan tesisler ise tehlike çanları çalıyor. Piknik yapmaya gelen vatandaşların hayal kırıklığı yaşadığı doğal güzelliğin ilgisiz kalması üzücü bir durum. Aynı zamanda sokak hayvanlarına da ev sahipliği yapan Kırkgöz Gölüne bir çok hayvan sever günlük olarak gelerek hayvanları besleme çabasını gösteriyor. Diğer taraftan ise bazı vatandaşlar çöplük haline gelen gölün etrafını daha çok kirletme yarışına girmiş.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu