Son Dakika Çiftçi Haberleri

Ziraat Bankası Sıfır Faizli Koyun Kredisi

Mart tarihinde yayımlanan Resmi Gazete ile yürürlüğe giren çiftçi desteklerinden birisi Ziraat Bankası Sıfır Faizli Koyun Kredisi.  Alınan karar sonrasında Tarım Kredi Kooperatifi ile koordineli olarak hareket eden Ziraat Bankası küçükbaş hayvancılık ile uğraşan çiftçilere faizli, faizsiz olmak üzere kredi tahsisi yapıyor.

Ziraat Bankası Küçükbaş Hayvan Kredisi

Ziraat Bankası koyun kredisi üst limiti 15 milyon lira olarak belirlenmiş durumda. Bunun için işletme kredisi olarak sıfır faiz ile % 100 indirim yada düşük faizli krediler ile koyun gibi küçükbaş hayvan üreticiliği yapılabilecek.

Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapacak olan çiftçilerin başvurmaları halinde % 75 oranlarına kadar ek indirim sağlanırken bölge ve hayvanlarına göre ilgili yasa gereği ek indirimler yapılabilecek. Yapılacak indirimler ise başvuru yapanın şartlarına göre yaklaşık % 10 oranında olacak.

Okunmalı. Ziraat Bankası Traktör Kredisi

Ziraat Bankası Koyun Kredisi Şartları

Çiftçilik yapan küçükbaş hayvan yetiştiriciliği de yapmak isterse burada Tarım Kredi Kooperatifleri ile Ziraat Bankasının ortaklaşa çalışması neticesinde kredi alımı yapabilecek. Bu kredinin alımında ise başvuru yapanın bazı şartları taşıyor olması ana şart. Örneğin başvuru yapan kişinin en az 250 koyun yada en az 100 keçiyi üretebilecek seviyede bir işletmesi olması gerekiyor. Aynı zamanda bu krediyi alabilmek için söz konusu üretimin yapılacağı yerin kira belgeleri, bunun yanında alınacak krediye istinaden yapılacak ipotek için mal varlığının olması da gerekiyor.

Sadece hayvan alımı için değil bu hayvanların üretiminde kullanılacak olan yem hazırlama, balya yapımı makineleri, tartılar, çayır biçme aletleri, silaj makineleri, barınak ve buraların tadilatları için de Ziraat Bankası Koyun kredisi kullanılabilecek.

Okunmalı : Ziraat Bankası Düşük Faizli Sütçü Hayvan Kredisi

Ziraat Koyun Kredisine başvuru yapacak kişilerden istenilenler ise şu şekilde;

  • TC Vatandaşı olmak,
  • ÇKS kaydının yapılmış olması
  • Alınacak kredi ile belirlenen kapasitede koyun yetiştiriciliğine sahip bir işletmeye sahip olmak
  • İpotek için taşınmaz mal varlığı ve bu varlıklara ait belgeler
  • İpotek yaptırılmayacak olması halinde kefil veya kefiller.

Ziraat Bankası çiftçiye destek amaçlı olarak kendi bünyesinden finansal destek sağlıyor. Bunun yanında devletin eli konumundaki banka devletçe verilen desteklerde finansal açıdan faizli, düşük faizli ve faizsiz olarak kredi tahsisinde bulunabiliyor. Bu nedenle Ziraat banka şubeleri ile irtibata geçerek bilgi alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu