Son Dakika Çiftçi Haberleri

Ziraat Bankası Faizsiz 50 Hayvan Kredisi Şartları

Önceki yıllarda yapıldığı gibi çiftçiye Ziraat Bankası eliyle farklı kolaylıklar sağlanmaya devam ediliyor. Son süreçte Tarım Kredi Kooperatifince yapılan açıklamada tarımsal kredi faizlerinde değişiklik yapıldığı yönündeydi. Bu anlamda Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifi koordinesinde 7 yıl ödemeli ve 2 yılı ödemesiz hayvancılık kredisinde istenilen belgeler ile şartları sizler için derledik.

Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi Faiz Oranı

2021 yılının son çeyreğine girmemiz ile birlikte Ziraat Bankası’nca verilen Tarımsal kredinin yıllı faiz oranı % 1,04. Bu oran aylık bazında ise % 1,42 olduğunu belirtmek gerekiyor. Ziraat ve Tarım Kredi Kooperatifi talep edecek olan tarımsal ürün üreticisi ile hayvansal üretimde bulunan çiftçilerden koyun olmak isteyenlere sıfır faizli ya da düşük faizli olarak indirimli kredi vermeye devam ediyor. Bu anlamda çiftçiye verilecek olan kredi desteği de % 75 oranına kadar çıkıyor.

Okunmalı : Ziraat Bankası Besicilik Kredisi Nasıl Alınır?

Hangi Sektör İçin İndirim Yapılıyor?

Koyun yetiştiriciliğinin yanında büyükbaş hayvan, damızlık düve, sütçü ve kombine sığır yetiştiriciliği gibi arıcılık ve kanatlı sektörü ile su ürünleri üretimi için de düşük faizli faizsiz krediler söz konusu. Bu üretimler içinde % 25, % 50 ve % 75 indirim yapılarak kredi tahsisi sağlanıyor. Burada başvuru yapan çiftçiler tüm şartları taşıyor olması halinde de % 100 indirimli yani sıfır faiz imkanları ile kredi alıyor.

Okunmalı : 2 Yıl Ödemesiz 7 Yıl Vadeli Hayvancılık Kredisi

Krediye Başvuru Nasıl Yapılacak?

Ziraat Bankası eliyle çiftçiye verilecek destek olan hayvancılık kredisinde üst limit 15 milyon lira olarak belirlenmiş. Sıfır faizli koyun kredisi çekmek isteneler ise başlıca küçükbaş hayvancılık üretimi için istenilen şartları yerine getirmesi gerekiyor. Krediye başvuruda altı husustan bahsetmek mümkün. Hangi bölgede yatırım yapılacağı, Atıl durumdaki işletme alanı, Yurt içinde doğan hayvan ve üretimi, Mera kullanımı ve kendi yemlerinin üretilmesi, katılımcı olarak kadın ve genç çiftçi olunması başlıca kriterlerdir.

Okunmalı : Hayvan Yetiştiricilerine Yem Desteği

Çiftçiye verilecek tarımsal ve hayvansal üretim kredi faizi ve oranları ile limitleri Tarım ve Orman Bakanlığınca yayımlana tebliğlerde açıkça belirtiliyor. Bu anlamda çiftçilerin en az 250 baş koyun, en az 100 baş keçi için işletme kurması gerekiyor. Mevcut işletmesi bulunanlarda kapasitesini bu rakamların üzerine çıkarması gerekiyor. Yem olarak kendi yemini üretenler için bir dönüm yem bitkisi ekilmesi de istenilenler arasında bulunuyor.

Memursun.com kimseye kredi vermez, aracılık etmez. Bu anlamda muhataplarınız bankalardır. Ayrıntılar için Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu