GündemYaşam

Tosuncuk Lakaplı Mehmet Aydın Ne Kadar Ceza Aldı?

Binlerce kişiyi para kazanma vaadiyle dolandırdıktan sonra yurt dışına kaçan fakat Brezilya’da Sao Poulo Başkonsolosluğuna teslim olarak Türkiye’de yargılanma talebi olan Tosuncuk lakaplı Mehmet Aydın’ın yargılamasına geçtiğimiz aylarda başlanmıştı. Güncel olarak Türkiye’deki vatandaşlar başta olmak üzere tosuncuk ne kadar ceza aldı? Tosuncuk Mehmet Aydın’ın cezası belli oldu mu merakı söz konusu. Sizler için ayrıntılara yer verdik.

Tosuncuk Ne Dedi?

Türkiye’ye getirildikten sonra yargı önünde hesap verecek olan Mehmet Aydın 132 bin 222 kişiden 1 milyar 139 milyon lira topladığı iddialar arasında bulunuyor. Geçtiğimiz aylarda hakim karşısına çıkan ve dört sayfalık yazılı savunma veren Mehmet Aydın “ Eğer bana fırsat verilirse tüm müştekilerin Zararlarını el konulmuş olan malvarlıklarından karşılamak istediğini” belirtti. Herkesin merakı olan ne kadar ceza alacağı hususu ise henüz kesinleşmiş değil. Zira Tosuncuk Mehmet Aydın’ın yargılandığı duruşma 11 Kasım tarihine ertelemişti.

Mehmet Aydın’a İstenen Ceza Belli Oldu.

Tosuncuk için istenilen ceza ise belli oldu. 75 bin 260 yıla kadar hapis cezası istenirken duruşmanın 11 Kasım celsesinden sonra nasıl bir karar çıkacağı da merak konularından birisi. Çiftlik Bank kurmasından sonra binlerce kişiyi dolandırarak vurgun yapan ve yurt dışına kaçarak 2 yıl gibi uzun bir süre firari konumunda olan Mehmet Aydın Sao Paulo Başkonsolosluğuna teslim olmuş ve ülkemize getirilmişti. Binlerce kişiyi dolandırmasına karşın Mehmet Aydın’dan 102 kişi mağdur olarak şikayetçi oldu. Bu aşamadan sonra Örgütlü Suçlar kapsamında ele alınan soruşturma Anadolu 7. Sulh Ceza Hakimliğince çeşitli dolandırıcılık suçlarından tutuklanmıştı. Ayrıca yapılan açıklamalarda farklı davalar ile duruşmalarında bulunduğu bilinenlerden. Davalarda tehdit te bulunuyor.

Okunmalı : Sigortası olmayan çiftçiye kuraklık desteği

Mehmet Aydın’ın İfadesi

Çiftlik Bankı öncelikle internet oyunu olarak tasarladığını belirtilen Tosuncuk Lakaplı Mehmet Aydın, oyuna katılımın yüksek olması nedeniyle şirket kurduğunu, şirketin sistemini Kıbrıs’ta kurduğu şirket ile yürüttüğünü ve zaman içerisinde şarküteri ve çiftlikler açtığını ifadesinde belirtmişti. Fakat zaman içerisinde katılımcıların para istemesi nedeniyle yurt dışına eşiyle çıktığını ve gelmediğini , bu süreçte farklı ülkelerde de firmalar açtığını, Çiftlik Bank’ı ise çalışanların yürüttüğünü söylemişti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu