Özel Haber

Çocuk Yardım Parası Nereden, Nasıl Alınır?

Sosyal devlet anlayışı vatandaşa bir çok maddi yardımları beraberinde getiriyor. Nitekim devlette bu yolda önemli adımlar attı. Çocuğu olan kişilere farklı yardımlardan bahsetmek mümkün. Bu aşamada herkesin alabileceği çocuk yardım parası nereden alınır? Çocuk parası almak için ne yapmalı, nereye başvurmalı gibi sorulara yanıt aradık.

Çocuk Yardım Parası Alma Hakkı

Devlet doğum yapmış olan her kadına yeni doğan bebeği için maddi yardım yapmaktadır. Her yeni bebeği olan anne bebeği için mama, bez ve diğer giderleri için devletten çocuk yardım parası almaya hakkı vardır.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülen işlem ile anneler çocuk parası alabiliyorlar. Çocuk yardım parasını almayı hak etmiş olan anneler devletin kendilerine çocuk yardımı olarak verdiği yardım parasını PTT kurumundan alabilirler.

Okunmalı : Dul ve Yetim Maaşı Sorgulama

çocuk yardım parası
Çocuk yardım parası nereden nasıl alınır

Çocuk Yardım Parası Almak İçin Nereye Başvurulur?

Yeni bebeği olmuş bir anne çocuk parası yardımından yararlanmak istiyorsa öncelikle bulundukları il ve ilçelerin valiliklerine ya da Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına başvurmaları gerekiyor.

Devlet yeni bebeği olmuş annenin bebeği için yapacağı masraf ve giderlerine ortak olarak belli bir miktarda yardım parası veriyor. Çocuk parası almak için annenin mutlaka valiliğe başvuru yapması lazım. Ayrıca bebeği olan annenin yeni doğan bebeğinden başka beş yaş altı çocuğu da bulunuyorsa o çocuğu içinde çocuk parası alıyor.

Okunmalı: Kira Yardımı Nasıl Alınır?

Çocuk Yardım Almak İçin Neler Gerekli?

Yeni doğum yapmış bir annenin çocuk yardım parası alabilmesi için gerekli olan şartlarından bir kaçı şu şekildedir:

  • Yeni doğum yapmış bebeği olan anne çocuk yardın parasını alabilmesi için Türk cumhuriyeti vatandaşı olma şartı gerekiyor.
  • Yeni doğum yağmış anne çocuk yardım parası alabilmesi için bizzat kendisinin başvuru yapması gerekiyor.
  • Çocuk yardım parasını alabilmek için annenin mutlaka yeni doğum yapmış olması gerekiyor.

Çocuk Yardım Parasını Kimler Alabilir?

Devletin yeni doğum yapan anneleri verdiği maddi desteğe çocuk yardım parası deniliyor. Çocuk parasını almanın şartlarından ilki bir annenin yeni doğum yapmış olması gerekiyor. Yeni doğum yapmış annelerin Türk vatandaşı olma şartı dışında annenin doğum belgelerinin olması gerekiyor. Türk vatandaş olup yeni doğum yapmış anne çocuk yardım parasını alabilmek için bizzat kendisi başvurması gerekiyor. Çocuk yardım parasını almak isteyen anneler bulundukları ilin valiliğine ve ya Aile Çalışma Sosyal hizmetler bakanlığına başvurması yeterlidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu