Ordan BurdanÖzel HaberYaşam

Kadınların Annenin Süt (Emzirme) İzni Ne Kadar? 

Her yıl olduğu gibi bu yıl da devlet kurumlarında ve özel sektörde çalışan annelerin süt izni ne kadar? Doğum sonrasında çalışma yaşamına devam etmekte olan anneler, kamuda veya özel sektörde süt izinlerinin bebekleri açısından ne kadar önemli olduğunu bildikleri için sürekli arama motorlarında bu izni ne kadar olduğu ile ilgili sorular sormaktadır.

10 Şubat 2016 tarihli ve 29620 sayılı kanunun Resmi Gazetede Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı aracılığı ile yayımlanmış olan kamu personeli genel tebliği ile beraber doğum yapan anneye, kamu çalışanlarına süt izni hakkı tanındı.

Süt İzni Yönetmeliği Olarak da Tanımlanan Bu Tebliğ İle Beraber Artık

  • Yarım gün izin ile kullanma koşulları,
  • Ücretsiz izin başta olmak üzere süresi ve kullanım koşulları,
  • Süt izni, süresi ile kullanım koşulları,
  • Analık izni süresi ile kullanım koşulları ile alakalı çeşitli düzenlemeler karara bağlandı.
  • Okunmalı: Kira Yardımı Nasıl Alınır?

Kamu sektöründe faaliyet gösteren bayan memurlarının doğum sonrasında kendilerini güvenceye alacak pek çok huzursuz güvence altına alınmıştır ve aynı şekilde özel sektörde çalışan bayanların mağduriyeti gündeme gelmeye devam ediyor ve bu mağduriyet ise iş kanununda yapılan düzenleme ile beraber geride bırakılmaya çalışıldı.

Okunmalı : Dul ve Yetim Maaşı Sorgulama

4857 sayılı İş kanununa eklenen kamu ile özel sektörde çalışan bayan çalışanlar olarak düzenlenen madde ile beraber özel sektörde faaliyet gösteren bayanların doğum sonrasında süt izinli elinden faydalanmalarının önü açılmış oldu.

Memur Süt İzni Ne Kadar? 

Kamu çalışanlarında süt izni 2021 tebliği yayınlandı. Tarihi itibari ile artık pek çok konuya açıklık getirilmiş oldu. Son güncelleme ile beraber artık analık izni sonrasında kullanıma izin verilen süt izninin ilk 6 ay süreyle günde 3 saat, ikinci altı ay süreyle günde bir buçuk saat olacak biçimde verilmesi yönünde karar alınarak ve tebliğdeki yerini aldı.

Okunmalı : Çocuk Yardım Parası Nereden Alınır?

Kamu çalışanlarının süt izni kullanımı ile alakalı muallakta kalan hususlarına da açıklık getiren düzenlemeye göre artık süt izninde yalnızca kadar memurlar faydalanır, süt izninin hangi günler ve saatler arasında kullanılacağına hak sahibi karar verecektir. Süt izni ile birlikte verilen yarım gün izni aynı anda kullanamazsınız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu