Kredi Kartı

Kredi Kartı Borçları Zaman Aşımına Uğrayıp Silinir mi?

Kredi Kartı borçları zaman aşımına uğrayıp silinir mi? Finansal açıdan özgür olduğunuz dönemlerde almış olduğunu kredi kartınız ile yaptığınız harcamalar bir süre sonra birikir ve ödenemez duruma gelebilir. Nitekim geçmişte bunun örneklerini fazlasıyla gördük.

Milyonlarca kişi kullandığı kartların borcunu ödemekle yükümlü ve ödenmediği zaman yasal yaptırımlar ile karşı karşıya kalınıyor. Dahası kartınızı kullanamaz hale bankacılık ürünlerini alamaz hale geliyorsunuz. Yapmış olduğunuz kredi kartı borcu zaman aşımına uğrayıp silinir mi sorusu da uzun süre borcunu ödeyemeyenler tarafından soruluyor.

İdari ve Yasal Takip Süreci

kredi kartı ve diğer banka borçlarınızda idari takip süreci 60 gün ile sınırlıdır. Bu süre sonrasında bankalar genel olarak sizlere yapılandırma teklifinde bulunur. Bu teklife olumlu bakar yeni bir kredi ile borcunuzu kapatma yoluna gidebilirsiniz. Bu aşamada da ödemekten imtina ediyorsanız 90 günlük süreç sonrası yasal takip mevzusu başlıyor. Bu takip süreci avukatlar aracılığıyla yapılırken bunun aşamalarına daha önce sık sık değinmiştik.

Banka Borcu Varlık Yönetime Devrediyor

Alacaklı olan bankanın vekilleri borçlardan dolayı öncelikli olarak sizin aylık düzenli gelirinizin olup olmadığına sonrada mal varlığınıza bakarlar. Nedeni söz konusu alacağın tahsilidir. Maaşınız yoksa ve malvarlığınız bulunmuyorsa haciz söz konusu edilemeyecektir. Bu durumun 3-5 yıl daha devam etmesi halinde bankalar alacağını varlık yönetim şirketine satar. Bu aşamadan sonra muhatabınız da bu şirketler olur.

Bankalarda 10 Yıl Varlık Yönetim Şirketlerinde 20 Yıl

Bankalarda kredi borçlarından doğan zaman aşımı süresi 10 yıldır. Ancak bu sürenin yıl sonunda tekrar başvuru yapılması ile yinelendiğini söylemek mümkün. Alacaklı unutur tekrar talepte bulunmazsa borç zaman aşımına uğruyor. Ancak bu durum sizin beklentinizi karşılamasın çünkü az öncede belirttiğimiz gibi 3-5 yıl çerçevesinde varlık yönetimlere satılan alacaklar sonrası Varlık yönetim şirketlerinin de borç zaman aşımı süresi 20 yıl oluyor. Yani sizin hiçbir şekilde borcunuz zaman aşımı ile iptal olmuş ve silinmiş olmuyor.

Faizleri İle Ödüyorsunuz

Siz 20 yıl sonrada borcunuzu ödeseniz bu durumda varlık yönetimler çok daha karlı bir kazanç sağlamış oluyor. Nedeni ise borcun oluşumundan tahsiline kadar geçen sürede faizler ile sizden çok daha fazla para alma yoluna gidiyor. Nitekim bu alacakları bankalardan çok daha uygun fiyatlar karşılığın da aldığını da ayrıca belirtmekte doğru olacağını söyleyebiliriz. Kısaca kredi kartı borcu zaman aşımı söz konusu değil.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu