Gündem

Yeni İşsizlik Maaşı Ne Kadar Oldu? (2021 yılı güncel)

Aylardır herkesin merak ettiği 2021 yılında alınacak asgari ücret tutarları açıklandı. İşçilerin aldığı ücretlere doğrudan etki eden bu ücretin belirlenmesinin ardından AGİ dahil olmak üzere 2021 yılında işsizlik maaşı ne kadar olduğu merak edilenler arasında bulunuyor. Asgari ücretli kişilerin alacakları yeni zamlı maaş ile birlikte işsizlik maaşı ne kadar olacak sorularının cevabı da belli olmuş oldu.

2021 Yılında İşsizlik Maaşı Ne Kadar Alınacak?

Yapılan son toplanı ile birlikte önümüzdeki yıl alınacak olan asgari ücret 2 bin 825 lira olarak açıklandı. Bu rakam ile birlikte AGİ ve işsizlik maaşı da değişiklik yaşadı. Artış gösteren işsizlik maaşı önümüzdeki yıl işçinin aldığı son dört prime esas kazancın aylık ortalaması ile belirleniyor. Bu manada AGİ ile birlikte 2 bin 943 lira alan bir işçi de 2020 yılında 1168 lira işsizlik maaşı alırken bu rakam 2021 yılında ise 1420 lira olacak. Burada kişinin aldığı maaş tutarı da işsizlik aylığına doğrudan etki ediyor. Burada açıklanacak olursa;

  • Son dört ay 3.500 lira alanlar 1.688 Lira
  • Son dört ay 6000 lira alanlar ise 2 bin 840 lira işsizlik maaşı almaya hak kazanacak.

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?

Muhtemel kişilerin işsiz kalması halinde almalarına olanak sağlayan işsizlik aylığı kişinin iş akdinin sona ermeden toplam 120 günlük hizmet akdi olması gerekiyor. Burada son üç yıl içinde 600 gün işsizlik sigortasının priminin ödenmiş olması ve işsiz kalmasının ardından 30 günlük süre içinde İŞKUR’a başvurmuşmuş olması da önemli. Burada başvuru sonrası kişinin maaşı da her ay’ın 5 i gibi PTT şubesi üzerinden yatırılıyor. Kişi de buradan TC numarası ile vergiye tabi tutulmadan aylığını alıyor.  Gündem haberleri

İşsizlik Maaşına Başvuruda Süre

İş akdi sona erdirilen işçiler bu maaşa başvuruda internet sitesini de kullanabiliyor. İskur.gov.tr adresinden yapacağınız başvurunun süresi 30 gün. Burada belirtilen sürede başvurusunu yapmayanlar aradaki başvuru yapmadığı süre için hak sahipliğinin de düşeceği anlamına geliyor.

Her yıl Aralık ay’ında bir sonraki yılın asgari ücret tutarı belirleniyor. Belirlenen bu tutar ise AGİ ve işsizlik maaşının da artması anlamına geliyor. Muhtaçlık sınırı da bu rakamlardan bir tanesi.

Kısaca açıklanmak gerekirse 2021 yılında iş akdinin sona ermesinden önceki son dört ay 2943 lira aylık alan kişiler 1.420 lira işsizlik maaşı alacaklar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu