Gündem

Tam Kapanma Döneminde Bankalar Çalışıyor Mu?

17 günlük kapanma süreci içerisindeyiz. Bankalar, 17 günlük tam kapanma süresi içerisinde açık olmaya devam edecek. Bankalar, saat 10:00 da açılacak ve saat 16:00’da kapanacak. Bankalar, bu süreç içerisinde asgari düzeyde personel sayısı ile açık olmaya çalışacak. Hafta içi her gün yoğun bir şekilde ziyaret edilen kurumların başında şüphesiz ki bankalar geliyor. Ancak tam kapanma sürecinin başlamasıyla beraber bankaların bu süreç içerisinde açık olup olmadığı merak edilmeye başlandı.

Tam Kapanmada Bankalar Açık Mı?

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliğine gönderilen genelgede bankaların durumu ile ilgili şu maddeye yer verildi;

  • 10:00 ile 16:00 saatleri arasında sayıları banka yönetimleri tarafından açıklanacak biçimde sınırlı sayıda personel ve şube ile hizmet verecek olan banka şubeleri ile çalışanları faaliyetlerine devam edecek.

Okunmalı : İnşaat işçileri seyahat iznini nasıl alacak

Bankalar Asgari Personel İle Hizmet Verecek

Tam kapanma süreci içerisinde güvenlik, acil çağrı, sağlık gibi kritik görev mekanizmaları hariç olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarında verilen hizmetlerin devam edilebilmesi amacıyla gerekli olan asgari personel seviyesi düşürülecek. Yani asgari personel seviyesi toplam personel sayısının yüzde ellisini geçmeyecek ölçüde hizmet verecek.

Okunmalı : Seyahat iznim reddedildi ne yapabilirim?

Tam kapanma süresi içerisinde; dönüşümlü ve uzaktan faaliyet göstermeye tabi olan devlet memuru, herhangi bir özel muafiyete sahip olmamaları sebebiyle diğer vatandaşların tabi oldukları esaslar haricinde ikametlerinden ayrılmayacaklardır. Kamu kurum ile kuruluşlarının hizmet binalarında ya da yerlerinde görev alacak olan devlet memurları açısından yetkili yönetici aracılığı ile bu durumu ortaya koyan görev belgesi düzenlenecek ve görevli olduğu zaman dilimi içerisinde ise ikameti ile işyeri arasındaki güzergah ile sınırlı biçimde muafiyete tabi tutulacaktır.

Tam kapanma döneminde bankalar açık mı sorusu soran kişiler aynı zamanda Noterleri de merak ediyor. Burada muafiyet kapsamına noterlerde dahil edildi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu