Gündem

ŞOK, Migros, Bim, A101 Zincir Marketlerinde Sigara, Telefon, Kırtasiye Satışlarına Yasak Geliyor

Son Dakika Haberleri – Yeni düzenleme ile zincir market olarak faaliyet gösteren BİM, A101, ŞOK, MİGROS gibi marketlerde bazı ürünlerin satışına yasak geliyor. Düzenlemenin yürürlüğe girmesi ile bundan böyle zincir marketlerde sigara, beyaz eşya, telefon, mobilya, ev tekstili, kırtasiye, elektronik eşya satılamayacak.

Zincir Marketlerde Satılamayacak Ürünler

Zincir Marketlerde Sigara,  Elektronik, mobilya, ev tekstili, kırtasiye, nalburiye, hırdavat  satılamayacak. Zücaciye satışına da metrekare sınırı konulacak. Devlet küçük esnafı koruma amaçlı olarak bazı adımlar atmaya başladı. Bunun için de zincir marketlerde bazı ürünlerin satışına metrekare sınırı ve yasak getirilmesi gündeme geldi. Yapılan çalışmanın detayları henüz belli olmazken edinilen bilgilere göre bunun üzerinde aylardır çalışma yapılıyor. Küçük ve orta ölçekli iş yerlerinin ve esnafın ayakta kalabilmesi için zincir marketlerin satışlarına sınırlama getirilecek.

Ekmek Yasak Dışı Kalabilir

Yapılan çalışmada zincir marketlerin yerin nüfus sayısına göre açılmasına izin verilmesi de gündemde. Sınırlamalar için ekmek te gündeme gelirken gıda olduğu için yasak içerisine alınmayabilir. Ancak sigara, beyaz eşya ve cep telefonu gibi ürünler her markette satılamayacak.

Marketlerde satılacak ürünler ile yasaklanacak bazı sektör ürünlerinin belirlenmesi amacıyla çıkarılacak yeni yasa ve düzenleme için Esnaf odaları ve diğer kurumsal konfederasyonlardan da talepler alındığı belirtiliyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu