GündemYaşam

Satış Yasağının Kalmasıyla Marketlerde Maske Satışı Başladı

Satışına getirilen yasağın ardından bulunamayan cerrahi maskeler satışa getirilen izin sonrası market raflarındaki yerini aldı. Vatandaşın yasak bulunduğu zaman diliminde ulaşamadığı maskelerin satış izni ile raflarda boy göstermesi, satışta tavan fiyat uygulaması ile tüketiciye ulaşma imkanı buldu.

Tavan Fiyat Uygulanıyor

Tavan fiyat uygulaması ile tanesi en fazla 1 TL ‘den satılacak olan maskeler 50 lik paketler halinde satışa sunuluyor. Vatandaşın en fazla 3 paket alma imkanı ile sınırlandırılmasına rağmen bu sayının çokluğu ve tepki görmesi nedeni ile yeni 10’luk paketler ilerleyen dönemde satışa sunulacak.

Tavan fiyat uygulamasına karşın bir çok market satış fiyatını 0,85 TL olarak açıkladı. Bu manada bir paket maske alacak kişiler 50 tane olan maskelerin paketine toplam 42,5 TL ödeyecek. Öncelikli olarak büyükşehirlerde başlayan satışların daha sonra tüm illere yayılacağı belirtiliyor.

4 Mayıs’tan Bu Yana Yasak Bulunuyordu.

Türkiye’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı sonrası 4 Mayıs’tan bu yana cerrahi maskelerin satışı yasaklanmıştı. Bu nedenle de marketlerde, eczane, medikal mağaza gibi internet gibi online mağazalarda maske satışının önüne geçildi.

Yasağın kaldırılmasında amaç vatandaşın en yakın mecralardan ihtiyacı olan maskelere daha kolay ulaşmasının sağlanması. Ancak bir çok kamu kurum ve kuruluşlarınca maske dağıtımı da yapılmıştı. 10 Mayıs 2020 Pazar günü 47 gündür sokağa çıkmalarında yasak bulunan 65 yaş üstü kişilerin sokağa çıkmasından önce bir çok kuruluş maske dağıtımı yaptı. Bu manada Antalya Valiliği 21 bin 88 vatandaşa maske dağıttı.

Satışa Sınırlama Getirildi.

Maske satışında tavan fiyat uygulaması ile bir kişiye en fazla 3 paket satışının yapılması öngörüldü. Burada ihtiyacın fazlasının satışının önüne geçilmesi planlanıyor. Ancak vatandaşların parça parça 3 paket almasının önüne nasıl geçileceği de merak konusu oldu.

Marketlerde cerrahi maske satışının yapılması ayrıca ihtiyacı olan vatandaşlarca çok olumlu bulundu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu