GündemSiyaset

Peru Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde Türkiye’de Oy Kullanılacak

Peru Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk ayağının gerçekleştirilmesinin ardından ikinci ayağında da seçim sonrası Peru’nun yeni Cumhurbaşkanının kim olacağı merak konusu. Türkiye’de bulunan Peru vatandaşlarının oy kullanması ise coronavirüs salgını tedbirleri kapsamında yapılacağından nasıl olacağı sorgulanıyordu. Bu aşamada İçişleri Bakanlığı ilgili birimlere gerekli duyuruyu yaptı. İlk seçimde Solcu Castillo ilk sırada yer almıştı. İkinci seçimde Cumhurbaşkanlığını kim kazanacağı merak ediliyor.

Peru Vatandaşları Türkiye’de Nasıl Oy Kullanacak?

İlk ayağının yapılmasının ardından 6 Haziran 2021 tarihinde Peru Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı seçiminde Peru vatandaşları Türkiye’de de oy kullanabilecek. Bu aşamada Haziran ay’ında yapılacak olan seçim sabah 08:00 ile 16;00 saatleri arasında yapılacak. Türkiye’de bulunan Peru vatandaşlarının oy kullanabilmesi için Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Fahri Konsolosluğuna gitmesi gerekiyor. Bu nedenle pandemi sürecinde gerçekleşmesi muhtemel olan seçimlerde yetkili kişilerin oy kullanabilmesi için pandemi kurallara uyulması şartıyla gerekli kolaylığın gösterilmesi talebi İçişleri Bakanlığınca ilgili birimlere iletildi.

Gündem haberleri arasında bulunan Peru’da yapılan ilk seçim sonrası sendika lideri Solcu aday Pedro Castillo herkese sürpriz gelen bir oy sayısıyla birinci çıkmıştı. Castillo ülkenin daha çok yoksul bölgelerinden aldığı oylarla ön plana çıktı. Peru’da Cumhurbaşkanlığı için 18 aday yarışırken oyların % 15,7 sini Castillo aldı. Sağcı Ekonomist aday Hernando de Soto da 14,4 oy alarak en çok oy alan ikinci kişi seçildi. Seçim sonrası boş oyların birinci çıkması beklenirken beklentiler de oluşmadı.

Cómo votarán los ciudadanos peruanos en Turquía

Los ciudadanos peruanos también podrán votar en Turquía en las elecciones presidenciales de la República del Perú el 6 de junio de 2021, luego de que se realice el partido de ida. En esta etapa, la elección que se realizará en junio se realizará entre las 08:00 y las 16:00 de la mañana. Los ciudadanos peruanos en Turquía deben ir a la Embajada de Ankara y al Consulado Honorario de Estambul para poder votar. Por tal motivo, la solicitud de manifestar la conveniencia necesaria para que las personas autorizadas a votar en las elecciones que probablemente se celebren durante el proceso pandémico, siempre que se cumplan las normas pandémicas, fue trasladada a las dependencias pertinentes por parte del Ministerio del Interior

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu